رئیس‌جمهوری عراق رایزنی‌ها‌ برای تعیین جایگزین توفیق علاوی را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی عدم موفقیت دوباره پارلمان عراق در تشکیل جلسه فوق‌العاده برای رأی‌گیری و بازماندن محمد توفیق علاوی نخست وزیر عراق از تشکیل دولت و استعفای او پس از ناکامی در انجام این ماموریت، برهم صالح رئیس جمهوری این کشور شامگاه یکشنبه یکم مارس 2020 رایزنی‌هایی دو هفته‌ای را جهت تعیین جایگزینی برای علاوی آغاز کرد.

خبرگزاری رسمی عراق گزارش کرد برهم صالح، رئیس جمهوری عراق با صدور بیانیه‌ای قصد خود برای آغاز رایزنی‌هایی جهت تعیین جایگزینی برای محمد توفیق علاوی نخست وزیر کنار رفته عراق را اعلام کرد.

برهم صالح در این بیانیه اعلام کرد که «عراق در شرایط سختی به سر می‌برد و نیاز به موضعی ملی دارد». صالح همچنین از نمایندگان پارلمان عراق خواست تا با کارکردی جدی درباره نخست وزیر جایگزین به توافق برسند.

نخست‌وزیر مستعفی عراق در صفحه‌اش بر شبکه «توئتیر» نوشت که از تشکیل دولت کنار رفته، زیرا که پارلمان برای دومین بار متوالی موفق به تشکیل جلسه فوق‌العاده نشد و او در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری از مسئولیت تشکیل دولت کنار کشید.

نخست‌وزیر مستعفی عراق همچنین از مردم این کشور خواست با تظاهرات مسالمت‌آمیز به اعمال فشار ادامه دهند، زیرا که برخی طرف‌های سیاسی در موضوع اصلاحات جدی نیستند و در تحقق وعده‌های‌شان به مردم صادق نیستند و از این رو مدام در برابر روند تشکیل دولتی مستقل که به وطن خدمت کند کارشکنی می‌کردند.

علاوی فاش کرد که فشارهای سیاسی زیادی به او وارد شده تا برنامه‌های معینی را در دولت عراق پیش ببرد و گفت: «با موضوعاتی مواجه شدم که هیچ ارتباطی با وطن و منافع عراق نداشت.»

شایان ذکر است خبرگزاری رسمی عراق یکشنبه پیش از این به نقل از یک نماینده عضو ائتلاف «سائرون» از وجود رویکردی جهت تعیین جایگزینی برای علاوی خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید