هشدار اتحادیه عرب درباره خطر افزایش تنش‌های نظامی در شمال سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب، شنبه 29 فوریه 2020 از تمامی طرف‌های درگیر در خاک سوریه خواست تا آتش‌بس فوری در شمال غرب سوریه برقرار کنند.

به گزارش خبرنگار العربیه از قاهره، ابوالغیط درباره خطر افزایش تنش‌های نظامی ناشی از دخالت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بر اوضاع در سوریه که منجر به وخیم‌تر شدن وضعیت میدانی و تضعیف فرصت‌های دستیابی به حل مسالمت‌آمیز برای بحران سوریه شده و همچنین پیامدهای این اوضاع ناپایدار بر امنیت و ثبات سوریه و به تبع آن منطقه، هشدار داد.

همچنین یک منبع مسئول در دبیرخانه کل اتحادیه عرب، گفت که تنش‌زایی نظامی در شمال غرب سوریه به نمونه آشکاری از نقض قانون بین‌الملل انسانی تبدیل شده است و باعث وقوع فاجعه انسانی بی‌سابقه‌ و آواره شدن بیش از یک میلیون تن از مردم سوریه شده و در این راستا هدف قرار دادن تاسیسات غیرنظامی از قبیل مدارس، بیمارستان‌ها ادامه یافته است.

این منبع مسئول بر ضرورت پایبندی تمامی طرف‌ها به قطعنامه‌ها و توافق‌های آتش‌بس تاکید کرد.

ابوالغیط در این رابطه بر مسئولیت شورای امنیت در برقراری آتش‌بس انسانی فوری در شمال غرب سوریه و فراهم آوردن کمک‌های فوری به بیش از 3 میلیون سوری در این منطقه تاکید کرد.

دبیرکل اتحادیه عرب همچنین خواستار آن شد تا مذاکراتی جدی تحت نظارت سازمان ملل متحد و با هدف فعال‌سازی روند سیاسی انجام شود.

ابوالغیط گفت که این مذاکرات جدی می‌تواند در جهت پیشبرد و اجرایی کردن روند سیاسی بر اساس قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت مؤثر واقع شود.

او همچنین توضیح داد که پناه بردن به گزینه نظامی تنها ویرانی، آوارگی و خونریزی را به ارمغان خواهد آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید