درخواست ترامپ و اردوغان از روسیه و سوریه برای توقف حملات به ادلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید جمعه 28 فوریه 2020 اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و رجب طیب اردوغان رئيس جمهوری ترکیه از روسیه و سوریه خواستند تا حمله‌ها‌ی‌شان به استان ادلب در شمال غرب سوریه را «متوقف» کنند.

از سوی دیگر ریاست جمهوری ترکیه جمعه اعلام داشت که اردوغان طی مکالمه‌ای تلفنی با همتای آمریکایی‌اش تحولات ادلب را مورد بررسی قرار داده است.

ریاست جمهوری ترکیه گفت که «اردوگان و ترامپ درباره ضرورت اتخاذ گام‌های اضافی برای مقابله با فاجعه بزرگ انسانی در ادلب توافق کردند».

افزون بر این و بنا بر اظهار سخنگوی دولت آلمان، آنگلا مرکل صدراعظم این کشور «حملات وحشیانه» علیه نیروهای ترکیه در ادلب را محکوم کرده است.

این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که در پی بمباران نیروهای روسیه و نیروهای رژیم سوریه علیه مواضع نیروهای اپوزیسیون سوری در ادلب 33 تن از سربازان ترکیه در شمال سوریه کشته شدند.

از سویی سازمان پزشکان بدون مرز جمعه اعلام کرد از مقامات ترکیه خواسته تا اجازه عبور کمک‌های بشردوستانه حیاتی و کادرهای پزشکی برای کمک به هزاران تن از پناهجویان آواره در شمال غرب سوریه را بدهد.

این سازمان در بیانیه‌ای گفت:« توان پزشکان بدون مرز برای افزایش ارائه کمک‌هایش به آوارگان علاوه بر اعزام کادرهای کمک‌رسانی و پزشکی بیشتر برای تقویت تلاش‌های دوستان سوری که ادامه کار به مدت چندین سال در شرایط سخت رمق آنها را گرفته، به امکان عبور منظم و مستمر کمک‌های بشردوستانه و پزشکی بستگی دارد».

مکالمه تلفنی پوتین و اردوغان

از سویی کاخ کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان رئيس جمهوری ترکیه جمعه طی مکالمه‌ای تلفنی توافق کردند تا تدابیر جدیدی را برای کاهش تنش‌ها و« بازگشت اوضاع به حالت طبیعی» در شمال غرب سوریه اتخاذ کنند.

کاخ کرملین همچنین افزود که رؤسای جمهوری دو کشور درباره برگزاری نشستی میان مقامات بلند پایه دو کشور برای بررسی اوضاع در استان ادلب سوریه که باعث «نگرانی جدی» دو طرف شده است، توافق کردند.

این در حالی است که سخنگوی دولت ترکیه اعلام کرد که اردوغان در این مکالمه تلفنی به پوتین ابلاغ کرده که نیروهای رژیم سوریه به عنوان اهدافی مشروع توسط نیروهای ترکیه مورد هدف قرار خواهند گرفت.

از طرفی سیرگئی لاوروف وزیر خارجه ترکیه در کنفرانسی مشترک با وزیر خارجه لوکزامبورگ تاکید کرد که گفتگوهای میان ترکیه و روسیه در پی کشته شدن 34 تن از سربازان ترکیه در حملات روسیه در شمال سوریه، همچنان ادامه دارد.

لاوروف همچنین گفت: «این حق ترکیه است که خواستار نشست کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شود».

وزیر خارجه لوکزامبورگ اما در این‌باره واکنش داد و گفت که «دخالت در سوریه از مسئولیت‌های ناتو نیست».

در پی کشته شدن سربازان ترکیه در سوریه موسکو اعلام کرد که پیش از بمباران آنکارا روسیه را از مواضع سربازان ترکیه در ادلب مطلع نکرده است.

هر چند ترکیه این روایت روسیه درباره کشته شدن سربازانش در سوریه را رد کرده است، مسکو اما توضیح داد که سربازان ترکیه همراه با عناصر مسلحی بودند که هدف قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید