یونان سد راه رسیدن صدها پناهجو به اروپا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پلیس مرزی یونان روز جمعه 28 فوریه 2020 صدها تن از پناهجویانی را که ساعاتی پس از اعلام باز شدن مرزهای ترکیه به سوی اروپا، راهی مرز میان دو کشور شده بودند را از ورود به یونان منع کرد. پیش از آن آنکارا اعلام کرده بود مانع عبور پناهجویانی که بخواهند به اروپا بروند، نمی‌شود.

رئیس ستاد کل ارتش یونان به همراه وزیر پلیس این کشور به منطقه مرزی رفته و دولت اعلام کرد که در «بالاترین سطح ممکن» وضعیت آماده‌باش قرار می‌گیرد.

منابع دولتی یونان روز جمعه اعلام کردند که در پی تحولات شب گذشته ادلب سوریه، کنترل گذرگاه و نوار مرزی یونان و ترکیه تشدید شد.

یک مقام عالی‌رتبه تُرک گفت که در پاسخ به کشته شدن 33 سرباز ترکیه در پی حمله هوایی ارتش سوریه در ادلب، جلوی پناهجویانی که قصد عبور از این کشور و رسیدن به اروپا را دارند، نمی‌گیرد.

خبرگزاری آناتولی نیز ویدئویی منتشر کرد که نشان می‌دهد خیل گسترده‌ای از پناهجویان در حال رساندن خود به مرز ادرنه هستند و در گروه‌های چند صد نفری راهی روستاهای هم‌مرز با یونان شده‌اند.

منابع خبری که نام آنها فاش نشده اعلام کردند که آتن درباره این موضوع، با اتحادیه اروپا و ناتو در حال گفتگو و مذاکره است.

یونان به عنوان دروازه اصلی برای رسیدن به اروپا از ترکیه به شمار می‌رود و در سال‌های 2015 و 2016 صدهاهزار نفر از این طریق خود را به اروپا رساندند.

رسانه‌های ترکیه نیز روز جمعه اعلام کردند صدها نفر از پناهجویان با پای پیاده و از طریق شمال غربی ترکیه به سمت یونان و بلغارستان راه افتاده‌اند. این اتفاق پس از آن رخ داد که یک مسئول عالیرتبه ترکیه گفت که آنکارا از این به بعد مانع رسیدن پناهجویان به اروپا نخواهد شد.

تصمیم به عدم ممانعت پناهجویان برای رسیدن به اروپا از مسیرهای زمینی و دریایی و از طریق ترکیه را روز پنج‌شنبه 27 فوریه 2020 رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اتخاذ کرد. اردوغان پس از جلسه‌ای چند ساعته با مسئولان عالی‌رتبه ترکیه در آنکارا این تصمیم را اتخاذ کرد.

بخش ارتباطات نهاد ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که اردوغان روز پنج‌شنبه جلسه‌ای امنیتی و فوق‌العاده درباره اوضاع شمال سوریه، با حضور مسئولان عالیرتبه ترکیه برگزار کرد.

در همین ارتباط بویکو بوریسوف، رئیس‌جمهوری بلغارستان روز جمعه اعلام کرد در پی به راه‌افتادن موج پناهجویان از ترکیه به سوی مرزها، کشورش تمهیدات امنیتی در مرزهای جنوب شرقی‌اش با ترکیه را تشدید می‌کند.

بوریسوف در جلسه دولت گفت: «اطلاعاتی درباره شمار زیاد [پناهجویان] دریافت کرده‌ایم. ما بیشترین کنترل ممکن را روی مرزهایمان اعمال می‌کنیم.»

رئیس‌جمهوری بلغارستان همچنین اعلام کرد با همتای تُرکش تماس تلفنی برقرار و درباره این موضوع با او صحبت خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید