کشته شدن 20 تن از نیروهای رژیم اسد در اثر آتش توپخانه ترکیه علیه ادلب و حومه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گزارش روز جمعه 28 فوریه «دیدبان حقوق بشر سوریه»، بیست تن از نیروهای رژیم سوریه در جریان آتش‌باری نیروهای ترکیه در استان ادلب و اطراف آن واقع در در شمال غربی سوریه، کشته شدند.

این حمله در پی کشته شدن 33 سرباز ترک در حملاتی هوائی بود که آنکارا، نظام اسد را به اجرای آن، متهم کرده است.

به گزارش این مرکز، آتش توپخانه ترکیه و پهبادهای آن، مواضع نیروهای نظام را در روستاهای شرق، جنوب و جنوب غربی ادلب، هدف قرار دادند که در نتیجه دست کم 15 تن از نیروهای اسد کشته شدند.

بر اساس گزارش مرکز دیدبان حقوق بشر سوریه، همچنین 4 تن دیگر از نیروهای نظام و عوامل مسلح وابسته به آن، در پی آتش‌باری توپخانه ترکیه علیه روستای العریمه، واقع در غرب منطقه منبج در حومه شمال شرقی ادلب، کشته و 5 تن دیگر زخمی شدند، همچنین دو غیر نظامی نیز کشته و زخمی شدند.

رژیم اسد بزرگ‌نمائی و هراس‌افکنی را محکوم می‌کند

در حالی که نظام اسد، هیچ اظهارنظری در قبال تنش‌آفرینی اخیر با آنکارا نکرده، به گزارش خبرگزاری سانا، یک منبع نظامی تلاش‌های ترکیه برای بزرگ‌نمائی و هراس‌افکنی در میان نیروهای اسد را محکوم کرد.

از سوی دیگر مقامات ذیربط ترکیه، نیروهای اسد را به اجرای حملات هوائی روز پنج‌شنبه 27 فوریه در ادلب متهم کردند که به کشته شدن 33 سرباز ترک منجر شد و پاسخگوئی متقابل ارتش ترکیه در بمباران مواضع نظام سوریه از هوا و زمین را به دنبال داشت.

با احتساب این تنش‌ها و درگیری‌ها، شمار کشته‌شدگان درمیان نیروهای ارتش ترکیه در ادلب از آغاز ماه جاری تا کنون به 53 تن رسید. گفتنی است درهفته‌های اخیر چندین مورد درگیری و تبادل آتش میان طرفین، رخ داده است.

کشته شدن 4 غیرنظامی در جبل الزاویه در ادلب

ناتو روز جمعه 28 فوریه، پس از کشته شدن حداقل 33 سرباز ترک در سوریه، همبستگی و پشتیبانی خود را از آنکارا ابراز کرد، بدون آنکه قول دهد، اقدامات جدید و ملموسی را برای دفاع از نیروهای ترکیه، انجام دهد.

نیروهای رژیم سوریه از ابتدای ماه دسامبر گذشته با برخورداری از پشتیبانی نظامی روسیه، حمله گسترده‌ای را علیه مناطق تحت کنترل گروه هئیت تحریر الشام (که قبلاً «جبهه النصره» نامیده می‌شد) و گروه‌های مخالف کمتر تأثیرگذار در ادلب و مناطق اطراف آن، آغاز کردند که طبق اعلام سازمان ملل، منجر به آوارگی نزدیک به یک میلیون نفر و کشته شدن بیش از 400 تن شده است.

به گفته مرکز دیدبان حقوق بشر سوریه، چهار غیرنظامی از یک خانواده، از جمله دو کودک، روز جمعه 28 فوریه، درجریان حملات هوایی به منطقه جبل الزاویه در ادلب، کشته شدند که مرکز دیدبان حقوق بشر نتوانسته، هویت این جنگنده‌ها را معین کند.

ادامه نبردها در مجاورت سراقب

ترکیه هفته‌هاست برای حمایت از گروه‌های وابسته به خود، نیروی کمکی به ادلب می‌فرستد. ترکیه همچنین طبق توافقی که در سپتامبر 2018 با مسکو به عمل آورده، حداقل 12 نقطه دیدبانی در منطقه ایجاد می‌کند.

اسد، آنکارا را متهم به پشتیبانی مستقیم نظامی از گروه‌های مخالف خود می‌کند که روز پنج‌شنبه 27 فوریه، موفق به بازپس‌گیری نقطه‌ای استراتژیک واقع در سراقب در دو جاده بین‌المللی، پس از سه هفته اعمال کنترل رژیم اسد بر این نقطه شد.

از سوی دیگر خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» به نقل از یک منبع نظامی گفته است که نیروهای ترکیه، «مستقیماً در انجام حملات تروریستی» علیه نیروهای اسد، نقش داشته و «آتش‌باری توپخانه، پوشش موشکی و پشتیبانی پهپادی» را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

به گفته رامی عبدالرحمن، مدیر مرکز دیدبان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانس‌پرس، تبادل آتش شدید در روز جمعه 28 فوریه، در مجاورت سراقب، ادامه دارد.

او تاکید کرد، آتش توپخانه ترکیه در حمایت از گروه‌های مخالف نظام، مانع پیشروی نیروهای رژیم شده است که توانسته بودند، کنترل خود را بر منطقه صنعتی شهر اعمال کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید