رئيس پارلمان عراق : توافقی بر سر تشکیل حکومت محمد علاوی وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه محمد توفیق علاوی نخست وزیر جدید عراق اعلام كرد روز پنجشنبه پارلمان این کشور به کابینه متشکل از وزرای مستقل و شایسته او رای اعتماد خواهند داد، محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق تأکید کرد، برگزاری جلسه پارلمان به معنای موافقت بر سر كابينه دولت علاوی نیست.

الحلبوسی بعد از ظهر چهارشنبه در مصاحبه تلویزیونی گفت او قصد دارد ریاست جلسه پارلمانکه قرار است امروز پنجشنبه تشکیل شود را به عهده بگیرد.

الحلبوسی در عین حال تأكید كرد كه تشکیل جلسه پارلمان به هیچ عنوان به معنای توافق بر کابینه دولت علاوی نیست. رئیس پارلمان عراق با بیان اینکه علاوی یک فرد سیاسی مستقل نیست گفت توافقی بر سر محمد توفیق علاوی نیست.

او گفت علاوی یکی از شرکت‌کنندگان در فرایند سیاسی سال‌های گذشته بود و حدود 12 سال مسئولیت سیاسی و پست‌هایی را به عهده داشت بنابرین فرد مستقلی نیست.

حلبوسی درباره حضور نمایندگان عضو ائتلاف «تحالف القوی العراقیه» در جلسه رای اعتماد به کابینه علاوی گفت که بودن و یا نبودن آن‌ها به خود این اعضا واگذار شده است، ولی هیچ گونه توافقی بین کرد‌ها و سنی‌های عراقی در مورد تشکیل دولت جدید وجود ندارد.

رئیس پارلمان عراق از احتمال دخالت بره صالح رئیس جمهوری عراق در تشکیل دولت خبر داد او در مورد توافق بر سر حکومت علاوی نیز تشکیک کرد و گفت که شواهدی وجود دارد که «برهم صالح»، رئیس‌جمهور کرد عراق در مورد نامزد‌های کابینه علاوی مداخله کرده است..

درخواست علاوی از نمایندگان عراقی برای دادن رای اعتماد به کابینه‌اش

نخست‌وزیر مکلف به تشکیل کابینه عراق با مستقل، پاک‌دست و کارآمد خواندن کاندید‌های کابینه معرفی شده خود از نمایندگان پارلمان خواست به آن‌ها رای اعتماد دهند.

محمد توفیق علاوی، نخست‌وزیر مکلف به تشکیل کابینه عراق روز گذشته در پیامی توییتری از اعضای پارلمان این کشور خواست به اعضای معرفی شده کابینه او رای اعتماد دهد.

علاوی در توییتر خود نوشت: «به خواست الهی، پنجشنبه به اولین کابینه متشکل از کاندید‌های مستقل، پاک‌دست و کارآمد رای داده خواهد شد و حقوق مردم هیبت عراق را برمی‌گرداند.»

در حالی که در پارلمان عراق برای تعیین کابینه دولت علاوی هنوز چانه زنی و عدم توافق است، تظاهر کنندگان عراق با انتخاب او به شدت مخالفت کرده و او را فاقد قدرت برای اداره مرحله انتقالی می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید