محمد حسنی مبارک رئیس جمهوری اسبق مصر درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع خبری مصر روز سه‌شنبه 25 فوریه 2020 از درگذشت محمد حسنی مبارک رئیس جمهوری اسبق مصر خبر دادند.

به گزارش العربیه، حسنی مبارک چهارمین رئیس جمهوری مصر که بر اثر بیماری مدتی در یکی از بیمارستان‌های قاهره بستری شده بود، بامداد امروز سه‌شنبه درگذشت.

منابع نزدیک به خانواده محمد حسنی مبارک رئیس جمهوری پیشین مصر به «العربیه» گفتند، قرار است مراسم تشییع جنازه حسنی مبارک از مسجد ژنرال طنطاوی واقع در منطقه پنجم شرق قاهره برگزار شود.

پیشترمنابع مصری از وخامت حال حسنی مبارک و انتقال وی به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان خبر داده بودند. پس از انتقال او به بخش مراقبت‌های ویژه سحرگاه روز سه‌شنبه وضعیت جسمانی او وخیم‌تر شده و بسیاری از اعضای حیاتی بدنش از کار افتاد و پس از ساعاتی درگذشت.

تلویزیون رسمی مصر و برخی رسانه‌های این در شبکه تویتر این کشور پیش از تایید این از سوی خانواده‌اش خبر فوت او را منتشر کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی مصر ، سایت‌ها و روزنامه‌های معتبر «الیوم السابع» «الوطن» و «الشروق »نیز خبر وفات رئیس جمهوری اسبق مصر را منتشر کردند.

علاء مبارک فرزند حسنی مبارک روز یکشنبه گفته بود که پدرش در یکی از بیمارستان‌های نظامی در مراقبت‌های ویژه به سر می‌برد.

آخرین حضور حسنی مبارک در رسانه‌ها که پس از کنارگیری اش در حالی که 92 سال داشت و با تمرکز کامل سخن می‌گفت، در اکتبر گذشته بود که طی برنامه‌ای در یوتیوب در مورد خاطراتش از جنگ اکتبر 1973 صحبت کرده بود.

در تاریخ 26 دسامبر 2018 ، مبارک برای آخرین بار در تلویزیون رسمی هنگام شهادت دادن در باره پرونده مربوط به حمله به زندان‌ها در مقابل دادگاه جنایی در قاهره ظاهر شد.

مبارک متولد سال 1928 در سن بیست سالگی از آکادمی نظامی مصر فارغ‌التحصیل شد، به خاطر موفقیت نیروهای تحت امرش در دفاع از مصر و نبرد با اسرائیل از وی به عنوان «قهرمان ملی» یاد شد او سپس به مقام فرماندهی نیروی هوایی مصر ارتقا یافت و پس از مدتی معاون انور السادات رئیس‌جمهوری مصر شد. مبارک پس از ترور انور سادات در شش اکتبر 1981 به ریاست جمهوری مصر رسید و در تاریخ 11 فبروری 2011 پس از قیام مردم مصر از مقام خود استعفا و قدرت را به شورای عالی نیروهای مسلح مصر واگذار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید