بمباران جنگنده‌های روسیه در اطراف مرکز کنترل ترکیه در استان ادلب سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که دیدبان حقوق بشر سوریه شامگاه یکشنبه 23 فوریه2020 از بمباران محیط اطراف مرکز دکنترل و استقرار نیروهای ترکیه در شهرک «احسم» در جبل الزاویه توسط جنگنده‌های روسیه خبر داده، انتشار برخی تصاویر، کشته شدگانی را نشان داده که گفته شده از نیروهای ارتش ترکیه هستند.

در همین راستا دیدبان حقوق بشر سوریه از وقوع درگیری‌های سنگینی میان نیروهای رژیم سوریه و گروه‌های مسلح در محورهای حومه جنوبی ادلب خبر داد.

از سویی خبرگزاری اینترفاکس روسیه گزارش داد که دیمیتری بیسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه یکشنبه تاکید کرد که «ترکیه به مفاد توافق سوچی درباره سوریه پایبند نیست».

این مقام روسی آنکارا را متهم کرد که انواع «بسیار خطرناکی از ابزارآلات جنگی» را در اختیار جنگجویان اپوزیسیون سوریه در استان ادلب در شمال غرب سوریه قرار می‌دهد.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه همچنین گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور «انعقاد اجلاسی چهارجانبه درباره سوریه» را تایید می‌کند.

این در حالی است که رسانه‌های کردی یکشنبه اعلام کردند که رژیم سوریه حمله سنگینی را علیه مناطقی در جبل الزاویه در جنوب استان ادلب انجام داده است.

از اوایل دسامبر گذشته استان ادلب صحنه حملات روزانه و تنش‌زایی مستمر میان نیروهای رژیم سوریه مورد حمایت روسیه و گروه‌های اپوزیسیون سوری مورد حمایت آنکارا بوده است.

در هفته‌های گذشته تنش‌های میان دو طرف این جبهه شدت یافته و با ورود مستقیم ترکیه به صحنه درگیری‌ها و بمباران‌هایش علیه نیروهای رژیم سوریه در تعدادی از شهرک‌ها در استان ادلب این رویارویی‌ به نقطه اوج خود رسیده است.

آنتونیو گوتیرس دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه خواستار آتش‌بس فوری در ادلب شد تا به «فاجعه انسانی پایان داده شود و از بروز تنش‌های غیرقابل کنترل جلوگیری شود». و با بیان این‌که پیام واضح است، افزود: «این کابوس باید متوقف شود. الآن باید متوقف شود».

شایان ذکر است یورش نیروهای رژیم اسد به استان ادلب که از اوایل ماه دسامبر گذشته آغاز شده تاکنون نزدیک به 900 هزار تن که اغلب‌شان از زنان و کودکان سوری هستند را به ترک منازلشان مجبور کرده است.

سازمان ملل متحد گفت که 170 هزار تن از این غیرنظامیان سوری بدون هیچ‌گونه سرپناهی آواره شده‌اند.

بنا به گزارش‌های دیدبان حقوق بشر سوریه حمله نیروهای رژیم اسد با پشتیبانی روسیه تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 400 غیرنظامی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید