سعودی عصر گاز را با توسعه میدان گازی الجافوره آغاز می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی با توسعه میدان گازی الجافوره در منطقه شرقی عصر بهره‌برداری از گاز در این کشور را آغاز می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، کمیته عالی منابع هیدروکربنی سعودی جمعه 21 فوریه 2020 به ریاست شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی تشکیل جلسه داده و به بررسی برنامه‌های توسعه میدان بزرگ گازی الجافوره در منطقه شرقی این کشور پرداخت.

میدان بزرگ گازی الجافوره از نوع مستقل، غیر سنتی و غیر همراه با نفت است که در سعودی به طول 170 کیلومتر و عرض 100کیلومتر اکتشاف شد.

حجم ذخایر گازی این میدان نزدیک به 200 تریلیون فوت مکعب گاز مرطوب و حاوی مشتقات و میعانات گازی است که به عنوان مواد اولیه صنایع پتروشیمی به کار رفته و دارای ارزش جهانی بالایی هستند.

شاهزاده محمد بن سلمان در این جلسه تلاش‌های شرکت ملی نفت «آرامکو سعودی» برای سرمایه‌گذاری به ارزش 412 میلیارد ریال معادل 110میلیارد دلار جهت توسعه میدان گازی الجافوره را تحسین کرد.

مراحل توسعه میدان گازی الجافوره منجر به افزایش تدریجی تولید گاز این میدان شده و تا تکمیل مراحل توسعه آن تا سال 2036 این میدان گازی قادر خواهد بود 2.2 تریلیون فوت مکعب به میزان %25 بیش از ظرفیت کنونی گاز تولید کند.

این میدان گازی به دلیل ویژگی‌هایش قادر خواهد بود نزدیک 130 هزار بشکه گاز اتان به میزان %40 از تولید کنونی گاز و نزدیک به 500 هزار بشکه از مشتقات و میعانات گازی مورد نیاز برای صنایع پتروشیمی بالغ بر %34 تولید کنونی را فراهم کند.

برنامه چشم‌انداز 2030

در این راستا ولی‌عهد سعودی دستور داد تا اولویت عرضه تولید مشتقات و میعانات گازی این میدان گازی به بخش‌های محلی در صنایع، برق، سیستم‌های آب‌شرین‌کنی و معدن‌کاری اختصاص داده شود تا این بخش‌ها بتوانند میانگین‌های توسعه مورد نظر در برنامه چشم‌انداز 2030 را محقق کنند.

شاهزاده محمد بن سلمان همچنین اشاره کرد که توسعه میدان گازی الجافوره از زمان آغاز توسعه آن به مدت 22 سال درآمد خالصی به ارزش سالانه 8.6 میلیارد دلار محقق خواهد کرد و میزان تولید ناخالص ملی سعودی را به میزان 20 میلیارد دلار افزایش خواهد داد.

او گفت که طرح‌های توسعه این میدان گازی فرصت‌های شغلی مستقیم و غیر مستقیمی را برای شهروندان سعودی در آن بخش‌ها و غیره فراهم خواهد کرد.

ولی‌عهد سعودی افزود، توسعه میدان گازی الجافوره کشورش را علاوه بر جایگاه فعلی‌اش به عنوان مهمترین تولیدکننده نفت، به یکی از مهمترین تولیدکنندگان گاز در جهان تبدیل خواهد کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان گفت، توسعه میدان گازی الجافوره علاوه بر برنامه‌های سعودی در توسعه منابع انرژی‌های تجدیدپذیر به ایجاد بهترین ترکیب از مصرف محلی انواع انرژی منجر خواهد شد و جایگاه سعودی در حمایت از محیط زیست و توسعه پایدار را ارتقاء خواهد داد.

شاهزاده محمد بن سلمان ولی عهد سعودی در این جلسه همچنین بر اصرار خادم الحرمین الشریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز مبنی بر ادامه تلاش‌ها در راستای توسعه و تنوع بخشیدن به اقتصاد و بهره‌برداری از مزیت‌های نسبی در سعودی و تقویت جایگاه پیش‌گام آن در بازار جهانی انرژی تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید