اردوغان برای نخستین بار به کشته شدن سربازان ترک در طرابلس اذعان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه بار دیگر بر حضور نیروهای ترکیه در پایتخت لیبی در کنار جنگجویانی سوری برای مقابله با ارتش لیبی به رهبری خلیفه حفتر، تاکید ورزید.

به گزارش خبرگزاری روسیه، اردوغان در سخنان روز شنبه 22 فوریه خود، در جریان شرکت در مراسم افتتاح جاده‌ای در ازمیر واقع در غرب ترکیه، با تاکید بر اینکه کشورش، «در حال نبرد با حفتر در لیبی است»، به کشته شدن سربازان ارتش ترکیه، اذعان کرد.

او افزود: «ما با سربازان خود و ارتش ملی سوریه (نیروهای مخالف اسد مورد حمایت ترکیه) در لیبی، حضور داریم و شماری از نیروهای ما کشته شدند، اما حدود 100 کشته و زخمی از نیروهای حفتر گرفتیم.»

اردوغان همچنین عنوان کرد که سیاست‌های کشورش در سوریه و لیبی «نه یک ماجراجویی» و نه «گزینه‌ای بی حاصل» است.

او افزود: «اگر از نبرد در سوریه، لیبی، مدیترانه و کل منطقه شانه خالی کنیم، بهای گزافی در آینده پرداخت خواهد شد.»

کشته شدن 3 افسر ترک

در همین اثنا ، به گزارش منابع العربیه / الحدث روز شنبه 22 فوریه، 3 نظامی بلندپایه ترک و مترجم سوری آنها در گلوله‌باران چند روز پیش یک کشتی در بندر طرابلس از سوی ارتش لیبی، کشته شدند که گفته می‌شود این کشتی، حامل اسلحه برای شبه‌نظامیان بود.

به گفته این منابع، اجساد آنها سحرگاه شنبه 22 فوریه، از فرودگاه معیتیقه به پایگاه نظامی ترکیه در جنوب آنکارا منتقل شد.

شایان ذکر است که اردوغان روز جمعه 21 فوریه به حضور جنگجویان سوری وفادار به کشورش و همچنین عناصر آموزش دهنده ترک در لیبی، اذعان کرد. رئیس‌جمهوری ترکیه پس از ماه‌ها انکار این موضوع به خبرنگاران در استانبول گفت: «ترکیه از طریق نیروهایی که آموزش نظامی می‌دهند، در آنجا حضور دارد. افرادی از ارتش ملی سوریه نیز حضور دارند»، که این سخن او در اشاره به جنگجویان مخالف رژیم اسد است که قبلاً «ارتش آزاد سوریه» نامیده می شدند و از طرف آنکارا پشتیبانی می‌شوند.

سازمان ملل متحد ماه گذشته، حضور جنگجویان سوری در طرابلس را تأیید کرد. غسان سلامه فرستاده سازمان ملل در امور لیبی، در 18 ژانویه طی مصاحبه با رویترز گفت: «من می‌توانم ورود جنگجویان از سوریه را تأیید کنم که شمار آنها را بین یک تا دو هزار نفر، تخمین می‌زنیم.»

دیدبان حقوق بشر سوریه نیز ماه گذشته تأیید کرد که روند انتقال جنگجویان از خاک سوریه به داخل لیبی، ادامه دارد.
این مرکز خاطرنشان کرد که شمار سربازان اعزام شده به طرابلس از دو هزار نفر، فراتر رفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید