یمن: موشک‌های حوثی‌ها گواه قاچاق اسلحه از ایران به یمن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معمر الآریانی، وزیر اطلاع‌رسانی دولت یمن، روز جمعه 21 فوریه 2020 ضمن محکوم کردن حمله موشکی پیکارجویان حوثی به مناطقی در پادشاهی عربی سعودی، گفت که موشک‌های حوثی‌ها گواه قاچاق اسلحه از ایران به یمن است.

او این حملات را که با واکنش ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن مواجه شد، نشانه استمرار روند قاچاق اسلحه به کودتاگران حوثی از سوی ایران توصیف کرد.

الآریانی در یک رشته توئیت نوشت: «جنایت حمله تروریستی ناکامی که شبه‌نظامیان حوثی که با نقض آشکار قانون بشردوستانه بین‌المللی، از طریق [شلیک] چند فروند موشک بالستیک به خاک پادشاهی عربی سعودی انجام داده و زندگی شهروندان و شهرها مملو از مردم از کشورهای مختلف و از جمله دو میلیون شهروند یمنی را تهدید کرده، محکوم می‌کنیم.»

او در توئیت دیگری نوشت: «جنایت حمله موشکی نشان می‌دهد روند ارسال اسلحه از سوی ایران به شبه‌نظامیان حوثی و روند تنش‌زایی نظامی این گروه شبه‌نظامی از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه ایران و همچنین تضعیف همه تلاش‌ها برای تنش‌زدایی، ادامه دارد.»

وزیر اطلاع‌رسانی یمن گفت حوثی‌ها با این حملات نشان می‌دهند بر ادامه فعالیت به عنوان بازوی تسویه حساب تهران و مجری اهداف تخریبی ایران در منطقه و تهدید امنیت و آرامش بین‌المللی اصرار دارد.

پیش از این سخنگوی سرهنگ ستاد ترکی المالکی، سخنگوی رسمی ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن صبح روز جمعه 21 فوریه 2020 اعلام کرد که سامانه‌های دفاع موشکی ائتلاف موشک‌های بالستیک شلیک شده از سوی حوثی‌ها به سمت شهرهای سعودی را رهگیری و سرنگون کرده‌اند و صنعاء، پایتخت اشغال شده یمن به جایی برای مونتاژ و سرهم‌بندی این موشک‌ها تبدیل شده است.

«مرکز پژوهش‌های تسلیحات در درگیری‌ها» روز چهارشنبه 19 فوریه 2020 در گزارشی فاش کرد که برخی قطعات پهپادهای مورد استفاده شده در حمله به تاسیسات نفتی آرامکوی پادشاهی عربی سعودی و همچنین پهپاد موجود در زرادخانه پیکارجویان حوثی یمن با قطعات پهپادهای ایرانی یافته شده در افغانستان و عراق تطابق دارد.

بر اساس همین گزارش‌های دستگاه‌های ژیروسکوپ به کار رفته در این پهپادها، تنها در پهپادهای ساخته ایران پیدا می‌شود.

در گزارش دیگری نیز که از سوی سازمان ملل منتشر شد، آمده که کارشناسان سازمان ملل ژیروسکوپ مشابهی در یک پهپاد ایرانی که از سوی ارتش آمریکا در افغانستان شکار شد و همچنین در یک محموله موشک‌های کروز که در دریای عرب و به مقصد یمن قاچاق می‌شد، پیدا کردند.

این یافته‌ها ارتباط ایران با #حملات_آرامکو که برای مدت کوتاهی تولید نفت سعودی را متاثر کرد، نشان می‌دهد. همچنین نشان می‌دهد که ایران به تامین و پشتیبانی تسلیحاتی از پیکارجویان حوثی در یمن می‌پردازد. اگر چه ایران دست داشتن در این حملات را رد می‌کند اما به شکل روزافزون نفوذ خود بر حوثی‌ها را بیشتر کرده و پس از آنکه آمریکا قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه را کشت، به نیروهای آمریکایی حاضر در عراق حمله موشکی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید