خلیفه حفتر: ترکیه مزدورانش را از لیبی خارج کند حاضرم درباره آتش‌بس توافق کنم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرمانده ارتش لیبی روز جمعه 21 فوریه 2020 اعلام کرد آماده است آتش‌بس در این کشور را بپذیرد، اگر ترکیه سربازان و پیکارجویان اجاره‌ای‌اش را از لیبی خارج کند.

ژنرال خلیفه حفتر گفت که دولت الوفاق به ریاست فایز السراج مذاکرات صلح در ژنو را متوقف کرد، زیرا که از آنکارا و دوحه دستور می‌گیرد.

او گفت که صبرش درباره عدم پای‌بندی و تعهد طرف دیگر به توافق آتش‌بس و نقض مکرر آن از سوی گروه‌های مسلح رو به پایان است.

حفتر در این‌باره گفت: «آنگونه که پیشتر نیز گفتیم صبرمان درباره نقض مکرر آتش‌بس از سوی مزدوران اردوغان و سراج و همچنین عدم پای‌بندی به تعهدات برلین رو به پایان است. نیروهای مسلح در حال بررسی اوضاع در طرابلس بوده و با همه طرف‌های بین‌المللی در ارتباط هستند، اما اگر جامعه جهانی و کشورهای عضو توافق برلین در قبال اشغال کشورمان به دست ترکیه کاری نکند، نیروهای مسلح برای همه احتمالات آماده‌اند.»

او تاکید کرد: «سازمان ملل و کشورهای عضو شورای امنیت و کشورهای عضو توافق برلین باید به مسئولیت خود در قبال منع سرازیر شدن مزدوران سوری و ترک و انواع تسلیحاتی که هر روز در مقابل چشمان همه جهان از ترکیه به طرابلس می‌رسد، و همچنین در قبال از زیر بار مسئولیت رفتن اردوغان و سراج از تعهدات برلین، عمل کنند. ما نمی‌توانیم دست به سینه بایستیم.»

فرمانده ارتش ملی لیبی درباره دولت طرابلس گفت: «دولت سراج توان تصمیم‌گیری ندارد زیرا که از داخل به شبه‌نظامیان و گروه‌های تروریستی و از خارج به ترکیه و قطر وابسته است... سراج هیچ اختیاری از خود ندارد و دلیل این مدعا، سخنان اردوغان است که تاکید کرد خروج دولت وفاق از گفتگوهای ژنو ضروری است.»

خلیفه حفتر در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت گفت‌وگوهای سیاسی که قرار است در 26 فوریه برگزار شود، گفت: «زمان‌بندی گفتگوهای سیاسی مانند روندهای ژنو به هیات نمایندگی سازمان ملل برای حمایت از لیبی بستگی دارد. ما آماده‌ایم و با همه اقداماتی که خواهان صلح، ثبات و امنیت لیبی است به شکل مثبت برخورد می‌کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید