دولت الوفاق مشارکت خود در مذاکرات ژنو را به حالت تعلیق در آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت الوفاق پیش از این تصمیم اتحادیه اروپا برای اجرای عملیات دریائی در مدیترانه شرقی را برای نظارت بر تحریم تسلیحاتی لیبی را رد کرده بود.

وزارت امور خارجه لیبی در بیانیه‌هایی به اتحادیه اروپا، خواستار نظارت بر مرزهای دریایی و زمینی شد تا از ورود سلاح‌ها برای ارتش لیبی از طریق مرزهای مصر جلوگیری شود.

وزارت امور خارجه دولت الوفاق در توییتر اعلام کرده بود که دولت الوفاق حق دارد هم پیمانی‌های نظامی خود را با متحدان بشکل آشکار و از مجاری قانونی ادامه دهد.

به نظر دولت الوفاق برنامه پیشنهادی اتحادیه اروپا برای ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی در شکل فعلی خود، به ویژه در مرزهای زمینی و هوایی در منطقه شرقی با شکست مواجه خواهد شد.

این درحالی است که کمیته نظامی مشترک در لیبی معروف به 5 + 5 مذاکرات خود را در ژنو زیر نظر سازمان ملل از سر گرفت تا به توافقی بر سر آتش بس دائمی در لیبی دست یابد.

این کمیته، یکی از نتایج و دستاوردهای کنفرانس بین المللی برلین است که در 19 ژانویه گذشته برای بحث در مورد راه های پایان دادن به درگیری در لیبی برگزار شد.

از سوی دیگر، هیئت سازمان ملل در لیبی ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای سیاسی از 26 فوریه آغاز گردد.

یکی از وظایف این کمیته توافق در مورد شروط آتش بس دائمی و عقب نشینی نیروهای دو طرف از برخی مناطق است.

این موضع‌گیری دولت الوفاق چند ساعت پس از حمله توپخانه‌ای اعلام شد که بندر الشعب در طرابلس را هدف قرار داد در حالی که هیچ طرفی مسئولیت ان را به عهده نگرفته و روشن نیست که تلفاتی در بر داشته یا نه.

براساس آماراعلام شده از سوی سازمان ملل، از زمان آغاز درگیری‌ها در لیبی، بیش از هزار نفر کشته و 140 هزار تن آواره شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید