مسابقه دولت عراق با توده‌های مردم؛ علاوی رایزنی‌های خود را افزایش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با توجه به برپایی تظاهرات‌های مداوم در بغداد و دیگر استان‌های جنوبی در ابراز مخالفت با انتصاب محمد علاوی برای تشکیل دولت، وی عملا وارد گونه‌ای مسابقه با توده‌های تظاهر کنندگان شده و سعی دارد بسرعت، کابینه‌ای را معرفی کند که به یک اندازه موجب رضایت معترضان از یک سو و اقطاب سیاسی عراق از سوی دیگر شود.

به گفته یک منبع پارلمانی به خبرگزاری عراق، علاوی، عصر دوشنبه 17 فوریه، در نشست گسترده‌ای با رهبران فرکسیون‌های سیاسی به منظور رایزنی در ترکیب مورد کابینه شرکت کرد.

این منبع اظهار داشت: «علاوی، نشستی گسترده با رهبران فراکسیون‌های سیاسی داشت که در چارچوب گفت‌وگوهای وی برای تکمیل کابینه و ارائه اسامی هیئت دولت به مجلس برای گرفتن رای اعتماد قرار داشت.

به گفته این منبع آگاه، «اسامی وزاری کابینه آینده، به احتمال زیاد در پایان این هفته یا اوایل هفته آینده به مجلس ارائه خواهد شد.»

«دولت مستقل»

قابل توجه است که علاوی هفته گذشته اعلام کرده بود، در آستانه تحقق «دستاوردی تاریخی» قرار دارد كه همان تشکیل دولت مستقل متشکل از «افراد شایسته»، بدون دخالت هیچ حزب سیاسی است. وی خاطر نشان کرد، اسامی اعضای کابینه، «به دور از شایعه پراکنی و درز اسامی»، اعلام خواهد شد و امیدواریم اعضای پارلمان به آنها رای اعتماد دهند تا کار اجرای خواسته های مردم ، آغاز شود.»

علاوی به محض معرفی از سوی رئیس جمهوری عراق برای تشکیل کابینه در اول فوریه، متعهد شده بود که کابینه ای متشکل از تمامی طیف‌های سیاسی را تشکیل دهد که نامزدهای احزاب سیاسی، راهی به این کابینه نداشته باشند. علاوی همچنین متعهد به مبارزه با فساد، اشتغال زائی و انحلال کمیته‌های اقتصادی وابسته به گروه‌های سیاسی شده بود.

پایبندی معترضین به مطالبات خود

از سوی دیگر، تظاهرکنندگان همچنان به مخالفت خود با نخست وزیری علاوی، وزیر سابق ارتباطات، پایبند هستند، چرا که او چهره‌ای نزدیک به نخبگان حاکم است که تظاهرات اساسا علیه این طبقه شکل گرفته است؛ به طوری که تظاهر کنندگان در چهارچوب جنبش اعتراضی و به کرات هدف سرکوب شدید قرار گرفته و حدود 550 نفرقربانی داده، خواهان کنار رفتن این نخبگان حاکم هستند.

بغداد و استان جنوبی علاوه بر کربلا و نجف، طی چند روز گذشته، شاهد از سرگیری راهپیمایی‌هایی درمخالفت با علاوی و پایبندی به خواسته‌های معترضان بودند که در راس این خواسته‌ها، تشکیل دولت مستقل، برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمان و بازخواست از عاملان کشتار تظاهر کنندگان قرار دارد.

به گفته منابع پزشکی، مرکز بغداد عصر روز دوشنبه 17 فوریه، شاهد درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضین بود که منجر به ده‌ها مورد حالت خفگی و جراحات ناشی از استفاده از اسلحه شکاری گردید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید