وزیر خارجه آمریکا: به اعمال فشار بر ایران تا تغییر رفتارش ادامه می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا تأکید كرد كه كشورش، به اعمال فشارهای حداكثری بر ایران در ابعاد اقتصادی و دیپلماتیک ادامه می‌دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا بر پایبندی دولت ایالات متحده به ممانعت از مسلح كردن ایران تأكید ورزیده و افزود، کشورش از فشار اقتصادی و بازدارندگی نظامی، صرف‌نظر نخواهد کرد تا رژیم ایران را وادار به تغییر رفتار خود نماید.

وی همچنین بر تلاش‌های آمریکا برای تمدید محدودیت‌های اعمال شده در شورای امنیت در مورد خریدهای تسلیحاتی ایران، پیش از پایان تاریخ صلاحیت آن در اکتبر آینده، تاکید ورزید.

رفتار بی ثبات کننده ایران

پمپئو روز یکشنبه 16 فوریه در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط توضیح داد که ایالات متحده متعهد به تضمین عدم تمکن ایران به خرید و فروش تسلیحاتی است زیرا این امر به رژیم ایران کمک می‌کند تا روند بی‌ثبات سازی منطقه، ایجاد خشونت‌های بیشتر و استمرار دامنه درگیری و مشکلات را همچنان ادامه دهد.

پمپئو ادامه داد: «من اوت گذشته در شورای امنیت صحبت كرده و بر اهمیت تمدید محدودیت‌های اعمال شده علیه ایران و ادامه تحریم تسلیحاتی و همچنین ممنوعیت سفر مأموران دارای سوابق سیاه ایران اشاره داشتم.»

وی افزود: «هدف من از سخنانم در شورای امنیت، تاکید بر اهمیت تمدید محدودیت‌های اعمال شده علیه ایران بود. من به اعضای شورای تاکید کردم که آنها می‌بایست تضمین کنند که تا زمانی که رفتارهای بی ثبات کننده ایران ادامه دارد، این محدودیت‌ها را تمدید می‌کنند.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه افزود: «ما شمارش گری در وب سایت وزارت امور خارجه نصب کرده‌ایم تا شمارش معکوس مربوط به فرصت داده شده به رژیم برای عقب نشینی از مواضع تنش آفرینانه خود را نشان دهد و ایران بار دیگر در معرض محدودیت‌ها و ناآرامی قرار نگیرد.»

به گفته پمپئو: «ایالات متحده به دنبال انعقاد معامله‌ای جامع با ایران است که مشتمل بر تمامی ابعاد رفتار بی‌ثبات کننده ایران، نه تنها برنامه هسته‌ای آن بلکه برنامه موشکی و حمایت از عوامل تروریستی و فعالیت‌های مخرب منطقه‌ای ایران باشد. ایران در یک کلام باید به عنوان یک کشور عادی و نرمال عمل کند. تحقق این امر، کار دشواری نیست.»

سعودی شریکی قدرتمند

پمپئو در ادامه، پیرامون روابط ایالات متحده و سعودی و پرونده‌های داغی که وی در بازدید روز چهارشنبه خود از ریاض در مورد آنها با مسئولان سعودی، صحبت خواهد کرد، سخن گفته و اظهار داشت: «سعودی در طول 75 سال، شریک قدرتمندی در تحقق اهداف مشترک در منطقه خاورمیانه بوده و همچنین یکی از بنیانگذاران ائتلاف برای نبرد با داعش است و در صندوق حمایت از ثبات در سوریه نیز نقش داشته است. پادشاهی عربی سعودی، تلاش‌های روشنی برای کمک به ثبات اقتصاد عراق و خنثی کردن تجاوزگری ایران به خرج داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید