وزير خارجه سعودی: ما هیچ پیامی ویژه یا محرمانه برای ایران نفرستاده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی تأکید کرد که کشورش آماده به بحث گذاشت موضوع گفت‌وگو با ایران است اما هنگامی که ایران به رفتارهای خصمانه خود و تأثیرگذاری آن بر ثبات در منطقه از جمله اقدامش در حمله موشکی به کشورهای همسایه اعتراف کند.

وزیر خارجه سعودی که روز شنبه در حاشیه همایش امنیتی مونیخ سخن می‌گفت، خاطر نشان کرد که سعودی هیچ پیامی ویژه یا محرمانه برای ایران نفرستاده است.

او در ادامه افزود: «پیام ما به ایران این است که نخست و پیش از بحث درباره هر امر دیگری، رفتارش را تغییر دهد».

فیصل بن فرحان بیان کرد: «تنها پیامی که سعودی برای ایران فرستاده، پیامی علنی است که برای همگان آشکار بود. ایران پیش از کشته شدن قاسم سلیمانی، به وسیله 16 موشک به تأسیسات نفتی ما حمله کرد و اقتصاد جهانی را در معرض خطر قرار داد. این ایران است که به حوثی‌ها کمک تسلیحاتی می‌کند تا شهرهای ما را هدف قرار دهند. پیام ما برای ایران این است که پس از اذعان به رفتارهای خصمانه‌اش و تأثیرگذاری آن بر بی‌ثباتی امنیتی در منطقه از جمله حملات موشکی علیه کشورهای همسایه، آن گاه این امکان وجود خواهد داشت تا موضوع گفت‌وگوها را مورد بحث قرار دهیم».

وزیر خارجه سعودی تأکید کرد که کشورش «همیشه مسئله تنش‌زدایی در منطقه را مورد اهتمام قرار می‌دهد» اما در در عین حال یادآور شد «تا کنون هیچ تماس مستقیمی با ایران برقرار نشده است».

او بیان کرد، «تنها یک طرف در ورای بی‌ثباتی منطقه قرار داد» و در ادامه توضیح داد، «ایران با رفتاری بی‌پروا، اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند».

شاهزداه فیصل بن فرحان اظهار کرد: «هر سخنی بی‌فایده خواهد بود مگر این‌که فرصت سخن گفتن درباره منابع حقیقی این بی‌ثباتی فراهم آید».

او در باره یمن تأکید کرد، «پادشاهی سعودی راه حل سیاسی را بر اساس گفت‌وگو زیر نظر سازمان بنی‌الملل را ترجیح می‌هد و اضافه کرد: «موضع ما در یمن همیشه بر مبنای حمایت از راه حل سیاسی بوده است».

او اظهار امیدوری کرد که «حوثی‌ها منافع یمن را بیش از منافع ایران مد نظر داشته باشند».

وزیر خارجه سعودی از همه طرف‌ها خواست تا از «ایجاد راه حلی برای یمن همیاری کنند و این امر تنها منحصر به سعودی نباشد».
شاهزاده فیصل بن فرحان تأکید کرد که «وضعیت در منطقه کاملا تاریک و منفی نیست».

از سوی دیگر او یادآور شد که ریاض «کانال‌های خوبی برای گفت‌گو با کنگره آمریکا دارد» و خاطرنشان کرد: «ما از طریق منافع مشترک و روابط تاریخی با ایالات متحده در تماس هستیم».

وزیر خارجه سعودی درباره میزانی سران جی 20 گفت که ریاض یک «دستورکار آرمان‌گرایانه‌ای» در این راستا دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید