سرنوشت نامعلوم 50 تن از فعالان معترض در سایه موج جدید ترور و خشونت در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از آغاز تظاهرات مردمی در اکتبر سال گذشته تاکنون در عراق موج ترور، ربودن و خشونت‌، بسیاری از فعالان سیاسی و رسانه‌ای را تهدید می‌کند که از جمله آن و در جدیدترین مورد می‌توان به ترور نافرجام علی معارج وکیل عراقی اشاره کرد که چهارشنبه 12 فوریه 2020 در شهر ناصریه مرکز استان ذی‌قار در جنوب عراق اتفاق افتاد.

ترور نافرجام این وکیل عراقی باعث خشم معترضان در کشور شد و در واکنش به آن اقدام به آتش‌زدن لاستیک‌های خودروها و بستن تقاطع «البهو» در مرکز شهر الناصریه کردند. معترضان عراقی در این تظاهرات به موج خشونت‌ها‌، تهدید‌ها و هدف قرار گرفتن فعالان اعتراض کردند.

سرنوشت 50 تن از فعالان عراقی ربوده شده همچنان نامعلوم است

از سویی کمیساریای حقوق بشر عراق اعلام کرد که سرنوشت 50 تن از فعالان ربوده عراقی همچنان نامعلوم است.

این کمیساریای حقوق بشر عراق توضیح داد که در بین 50 فرد ربوده شده عراقی، تعدادی غیرنظامی، فعال رسانه‌ای و تظاهرکننده هستند که بنا به اطلاعیه‌هایی که به دست کمیساریای حقوق بشر رسیده سرنوشت‌شان تاکنون همچنان نامعلوم است.

علاوه بر این فاضل الغراوی یک عضو کمیساریای حقوق بشر عراق گفت که این کمیساریا از زمان آغاز تظاهرات مردمی در این کشور، 67 مورد ربوده شدن افراد را گزارش کرده است که 22 تن از آنها آزاد شدند اما هنوز از سرنوشت 50 تن دیگر هیچ‌ اطلاعی در دست نیست.

کمیساریای حقوق بشر عراق در گزارش هفته‌ گذشته خود یادآور شد که ترورها 22 فعال عراقی را هدف قرار داده‌ است.

این در حالی است که هنوز سرنخی از سرنوشت 72 تن از افراد مفقود شده‌ای که گمان می‌رود بعضی از آنها همچنان نزد ربایندگان هستند، به دست نیامده است.

بنا به همین گزارش 2700 مورد توقیف علیه فعالان انجام شده که 328 تا از آنها همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

شایان ذکر است که روند قتل و آدم‌ربایی اخیرا در عراق افزایش یافته و بارها تکرار شده است و فعالان شرکت‌کننده در جنبش اعتراضی مردمی در این کشور را هدف قرار داده است.

در بسیاری موارد علی‌رغم ثبت این گونه موارد آدم‌ربایی توسط دوربین‌های مدار بسته، مقامات ذیربط اما تاکنون حتی یک متهم را هم نتوانستنه‌اند دستگیر کنند.

از سویی سازمان ملل متحد پیش‌تر گروه‌هایی مسلح را به دست داشتن در عملیات‌ ترور، آدم‌ربایی و اعمال تهدید علیه فعالان معترض متهم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید