آغاز به کار اجلاس سران افریقا و صدرنشین بودن موضوع لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سی امین اجلاس عادی سران آفریقا با شعار «خاموش کردن تفنگ‌ها و فراهم ساختن شرایط برای توسعه آفریقا»، امروز یکشنبه 9 فوریه در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی، کار خود را آغاز می‌کند.

در جریان جلسه افتتاحیه، قرار است عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، ریاست اتحادیه افریقا را به سیریل رمپوزا رئیس جمهوری آفریقای جنوبی واگذار کند.

اجلاس امسال با حضور گسترده آفریقایی و بین‌المللی برگزار می‌شود و بسیاری از موضوعات، از جمله اصلی‌ترین آن‌ها در مورد ابتکار عمل «خاموش کردن سلاح‌ها» در آفریقا و فراهم ساختن شرایط برای توسعه آن، علاوه بر «تروریسم»، بحران لیبی و توسعه زیرساخت‌ها در آفریقا، در دستور کار قرار دارند.

در جلسه شورای صلح و امنیت آفریقا، اندکی پیش از اجلاس سران آفریقا در آدیس آبابا، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، عنوان کرد: «جنگ لیبی در ورود گروه‌های تروریستی و گسترش سلاح در این کشور، نقش داشته است».

گوترش گفت که تشدید خشونت، مانع ادامه تحصیل بیش از 400 هزار دانش آموز شده است.

دبیر کل سازمان ملل همچنین بر لزوم یافتن راه‌حل بنیادین برای بحران لیبی تأکید کرد که به بیان او، بحرانی بسیار دشوار است.

از طرفی، موسی فکی، رئیس کمیسریای اتحادیه آفریقا، خواستار توقف مداخلات خارجی در لیبی شد.

این در حالی است که عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر تاکید کرد، انتقال مزدوران از سوریه به لیبی، پی آمدهای جدی برای کشورهای همسایه لیبی در برخواهد داشت.
رئیس جمهوری مصر، احزاب منطقه ای را به نقض و خروج از توافق بین‌المللی بدست آمده در جریان کنفرانس اخیربرلین پیرامون بحران لیبی، متهم کرد.

وی گفت که ثبات امنیتی در لیبی، جز در سایه ایجاد فضای لازم برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران، تامین نخواهد شد که بتواند نقطه پایانی بربه حاشیه راندن مسائل برخی مناطق لیبی نهاده و امکان توزیع عادلانه ثروت و قدرت را فراهم کند.

سیسی همچنین خواستار بازسازی نهادهای کشوری در لیبی شد که قادر به انجام مسئولیت‌های خود در قبال شهروندان بوده و نقش و مسئولیت خویش را در کنترل مرزهای برخوردار امنیت لیبی و جلوگیری از تهدید امنیت کشورهای همسایه آن از خاک لیبی، ایفا کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید