در بحبوجه تنش‌های ادلب؛ ایران میان آنکار و دمشق میانجیگری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه تنش‌هایی که شمال غربی سوریه شاهد آن است و همزمان با پیشروی نیروهای رژیم اسد و اعمال کنترل بر شمار فزونتری از شهرهای زیر سیطره گروه‌های مسلح مخالف رژیم در استان ادلب از یک سو و لشکرکشی ترکیه و ایجاد استحکامات نظامی در شمال از سوی دیگر، ایران با اعلام حضورخود بر خط تنش میان دمشق و آنکارا، آمادگی خود برای میانجیگری میان دو کشور را اعلام کرد.

وزارت امور خارجه ایران روز شنبه 8 فوریه، اعلام کرد که این کشور آماده است به آنکارا و دمشق کمک کند تا اختلافات خود را پشت سر بگذارند. دستگاه دیپلماسی ایران در وب‌سایت خود اضافه کرد که تهران در دیدار بین جواد ظریف وزیر خارجه و گیر پدرسون، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه در جریان سفر او به ایران، بر اهمیت حل دیپلماتیک مشکلات سوریه، تأکید کرد.

این سایت همچنین با اشاره به تشدید تنش‌ها در استان ادلب، یادآور شد: «ظریف در این دیدار با اشاره به راه حل سیاسی به‌ عنوان تنها راه حل بحران سوریه، بر آمادگی کامل ایران برای هر نوع همکاری در چارچوب احترام به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد.»

قابل توجه است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تهدید کرده است، اگر نیروهای رژیم سوریه تا پایان ماه جاری از ادلب عقب‌نشینی نکنند، آنها را از ادلب بیرون خواهد کرد. این تهدید پس از کشته شدن هشت سرباز ارتش ترکیه درروز دوشنبه گذشته، در پی بمباران اجرا شده از سوی نیروهای رژیم اسد، مستقردر نزدیکی شهر سراقب، مطرح شد.

با این حال، رژیم اسد به پیشروی خود ادامه داده و شهرک‌های بیشتری را در نزدیکی مناطق حضور نیروهای ترکیه تصرف کرد؛ به طوری که بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، نیروهای اسد روز شنبه 8 فوریه، شهر سراقب را به طور کامل به کنترل در آورده و بیشتر قسمت‌های جاده استراتژیک حلب به دمشق را نیز در کنترل خود گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید