قطع کامل روابط دولت خودگردان فلسطین با آمریکا و اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمود عباس رئیس دولت خودگران فلسطین، شنبه یکم فوریه 2020 اعلام کرد مقامات فلسطینی تصمیم گرفتند روابط با ایالات متحده آمریکا و اسرائیل از جمله روابط امنیتی را به طور کامل قطع کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اعلام قطع رابطه دولت فلسطین با آمریکا و اسرائیل پس از آن صورت می‌گیرد که مقامات فلسطینی هفته گذشته با طرح صلح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خاورمیانه، مخالفت کردند.

محمود عباس طی نشست وزاری خارجه عرب در قاهره، مخالفت کامل فلسطین با طرح صلح خاورمیانه‌ای ترامپ را اعلام داشت، طرحی که خواستار برپایی دولت فلسطینی خلع سلاح شده‌‌‌ای در درون مرزهای ترسیم شده و در هماهنگی با نیازهای امنیتی اسرائیل، شده است.

رئیس دولت فلسطین، طی نشست فوق‌العاده‌ اتحادیه عرب به مدت یک روز برای بررسی طرح ترامپ منعقد شد، گفت: «به اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها اطلاع دادیم که در سایه بی‌توجهی شما به توافقنامه‌های امضا شده و نادیده گرفتن مشروعیت بین‌المللی، دیگر هیچ‌گونه رابطه‌ای از جمله روابط امنیتی با شما و ایالات متحده آمریکا وجود نخواهد داشت».

محمود عباس در ادامه توضیح داد که مقامات فلسطینی نامه‌ای را با مضمون توقف همکاری‌های امنیتی با تل‌آویو به بنیامین ناتانیاهو ارسال کرده‌اند.

محمود عباس همچنین اشاره کرد که او نامه‌ای مبنی بر قطع رابطه با ایالات متحده آمریکا را به آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا CIA ارسال کرده تا آن را به دولت ترامپ برساند.

رئیس دولت خودگردان فلسطینی همچنین اشاره کرد که گفت‌وگوهای تلفنی از سوی رئیس جمهوری آمریکا درباره طرح صلح را نخواهد پذیرفت.

اتحادیه عرب شنبه در واکنش به اعلام طرح صلح خاورمیانه‌ای ترامپ بر ایستادگی‌اش در کنار مردم فلسطین تاکید کرد. این موضع اتحادیه عرب از سوی ریاض المالکی وزیر خارجه فلسطین و طی کنفرانسی خبری که در پایان نشست فوق‌العاده این اتحادیه برگزار شده، عنوان شد.

وزیر خارجه فلسطین افزود که «طرح صلح عربی گزینه حداقلی مورد قبول عرب‌ها برای تحقق صلح است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید