برهم صالح «محمد توفیق علاوی» را مامور تشکیل دولت جدید عراق کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با ادامه تظاهرات در عراق و پایان ضرب‌الاجل تعیین شده از برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق، امروز شنبه یکم فوریه 2020 محمد توفیق علاوی به جانشینی عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی این کشور، مامور تشکیل دولت جدید عراق منصوب شد.

خبرنگار «العربیه» و« الحدث» پیش‌تر اعلام کرد که محمد توفیق علاوی تا ساعاتی دیگر از سوی برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق به عنوان نخست‌وزیر ریاست دستگاه اجرایی این کشور بر عهده خواهد گرفت.

رسانه‌های عراقی گزارش کردند که برهم صالح پس از موافقت مقتدی صدر رهبر جریان صدری و هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح با نامزدی محمد علاوی برای پست نخست‌وزیری عراق علاوی مامور تشکیل کابینه این کشور کرد.

این در حالی است که جنبش مردمی عراق که تظاهرات گسترده‌ای را در بغداد و شهرهای مختلف عراق علیه فساد طبقه سیاسی حاکم و اوضاع نابسامان سیاسی، اقتصادی و معیشتی در این کشور انجام داده است طی روزهای گذشته با نامزدی محمد توفیق علاوی برای مقام نخست‌وزیر مخالفت کرده است.

برهم صالح پیش از این به فراکسیون‌های سیاسی در این کشور هشدار داده بود چنانچه گزینه‌های مورد نظرشان برای تصدی پست نخست وزیری را طی 3 روز اعلام نکنند او فردی مستقل را به عنوان نخست وزیر جدید معرفی خواهد کرد.

تنها چند ساعت قبل از پایان این ضرب الاجل اعلام شده از سوی صالح، سازمان ملل فشارهایش بر مسئولان عراقی را افزایش داد. جینین هینس بلاسخارت نماینده سازمان ملل در این‌باره گفت که وقت آن شده تا تحزب‌گرایی کنار گذاشته شود و برای تحقق منافع عراق تلاش کرد.

این در حالی است که سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی جدید، مقامات عراقی را مسئول افزایش اعمال خشونت‌ برای فرونشاندن تظاهرات گسترده‌ای دانست که طی فاصله میان 25 و 27 ژانویه در بغداد و شهرهای جنوبی این کشور ادامه یافت.

سازمان دیدبان حقوق بشر، نیروهای امنیتی را مسئول آتش‌زدن خیمه‌های تظاهرکنندگان، شلیک گلوله جنگی به سوی معترضان و کشتن تعدادی از تظاهرکنندگان در بغداد و شهرهای بصره و الناصریه دانست.

دیدبان حقوق بشر ضمن درخواست از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای برگزاری جلسه‌ای ویژه درباره خشونت‌ها علیه معترضان در عراق، خواستار انجام تحقیقات مستقل، بی‌طرفانه و شفاف درباره قربانیان این خشونت‌ها شده است.

سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد نیز روز جمعه تاکید کرد که واشینگتن خواستار اتخاذ اقداماتی جدی برای محافظت از تظاهرکنندگان و تحت پیگرد قرار دادن عاملان خشونت‌ها علیه معترضان عراقی شد و اشاره کرد که عاملان خشونت‌ها «نیروهایی ناشناس هستند که احتمالا از سوی ایران حمایت شده‌اند تا تظاهرکنندگان عراقی را مورد هجوم قرار دهند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید