یک دختر مصری در پی انجام عمل «ختنه» جانش را از دست داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع رسانه‌ای مصر روز جمعه 31 ژانویه، از مرگ دختری 14 ساله در استان اسیوط این کشور در پی انجام عمل جراحی «ختنه» خبر دادند.

به گزارش روزنامه اماراتی البیان، این دختر هنگام عمل جراحی «ختنه» که توسط یک متخصص زنان و زایمان انجام می‌گرفت، بر اثر شوک عصبی جان خود را از دست داد.

اهالی روستای الحواکته در استان اسیوط از شنیدن خبر مرگ «ندا» شگفت زده شده و این حادثه را به سازمان حمایت از کودکان مصر اطلاع دادند.

طبق نوشته این روزنامه، مقامات قضایی مصر پس از دریافت گزارش اولیه پزشک قانونی بیمارستان مرکزی منفلوط، حکم بازداشت پدر قربانی و پزشک زن متخصص که عمل جراحی «ختنه» را انجام داد، صادر کرد.

در همین حال دکتر مایا مرسی، رئیس شورای ملی زنان در مصر طی بیانیه‌ای خواستار اجرای «حداکثر مجازات» برای کسانی که در ارتکاب این جنایت فجیع علیه کودک بی گناه شرکت کرده بودند، شد.

دکتر مایا گفت: «اعمال حداکثر مجازات برای مرتکبان این جنایت می‌تواند از تکرار چنین فجایعی در آینده جلوگیری کند».

رئیس شورای ملی زنان مصر در پیامی به مادران و پدرانی که هنوز بر ارتکاب این جنایت علیه دختران خود اصرار می‌ورزند، گفت: «عفت و پاکی هر دختری با ختنه کردن محقق نمی‌شود بلکه با آموزش و تربیت خوب و اخلاق نیک حاصل می‌شود».

از سوی دیگر دکتر عزه العشماوی، دبیرکل شورای ملی کودک و مادر، ضمن محکوم کردن حادثه مرگ این دختر 14 ساله این حادثه را نقض آشکار حقوق کودک دانست.

خانم العشماوی گفت: «قانون قضایی مصر برای همه کسانی که دختری یا زنی را ختنه می‌کنند، حکم مجازات 5 تا 7 سال زندان را در نظر گرفته است اما در صورتی که عمل ختنه به ناتوانی دایم یا مرگ کودک دختر یا زن منجر شود،در این صورت مرتکبان به حد اکثر مجازات محکوم خواهند شد».

خانم العشماوی در پایان از همه مردم مصر بویژه نهادهای اجتماعی و مراکز بهداشتی مانند درمانگاهای خصوصی و بیمارستان‌ها خواست در صورت مشاهده چنین مواردی (درخواست ختنه) سریعا به شورای ملی کودک و مادر اطلاع دهند تا این شورا به نوبه خود مسئله را با نهادهای قضایی در میان بگذارد.

گفتنی است که عمل ختنه از نظر قانونی در مصراز سال‌ها پیش ممنوع شده است و قانون این کشور مرتکبان عمل «ختنه» دختران را مجازات می‌کند اما برغم ممنوعیت قانونی برخی خانواده‌های سنتی در مصر، سودان و سومالی ودیگر کشورهای آفریقایی هنوز هم دختران خود را «ختنه» می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید