اردوغان تهدید کرد در سوریه متوسل به زور نظامی خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز جمعه 31 ژانویه 2020 تهدید کرد اگر مشکل ادلب حل نشود، دست به عملیات نظامی در سوریه می‌زند.

اردوغان در سخنرانی در حضور مقامات حزب توسعه و عدالت در آنکارا مدعی شد که توافق صورت گرفته با روسیه درباره ادلب در حال نقض شدن است و ترکیه در قبال بمباران شهروندان در مرزهایش از سوی رژیم سوریه دست به سینه نخواهد ایستاد.

او گفت: «به رژیم سوریه اجازه نمی‌دهیم از طریق شکنجه، حمله و ریختن خون شهروندانش، کشورمان را تحت تهدید مستمر مهاجرین قرار دهد.»

رئیس‌جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه اتفاقیه آدانا به ترکیه حق دفاع از مرزهایش با شمال سوریه را می‌دهد، افزود: «از هیچ کاری که ضروری باشد، حتی استفاده از نیروی نظامی، فروگذار نخواهیم کرد.»

اردوغان موسکو را به عدم پای‌بندی به تعهدات توافق‌های سوچی و آستانه درباره سوریه کرد و گفت ترکیه، روسیه و ایران باید روند سیاسی آستانه را مجددا فعال کنند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان گفت: «ترکیه به روسیه اطلاع داده که صبرش درباره ادامه بمباران ادلب در حال لبریز شدن است.»

در مقابل، خبرگزاری اینترفاکس روسیه گزارش کرد که پارلمان روسیه سخنان اردوغان «سخنان عجیبی که که نباید بر آنچه در سوریه رخ می‌دهد، تاثیر بگذارد» توصیف کرد.

بمباران مجدد ادلب از سوی رژیم سوریه و با حمایت روسیه نگرانی‌هایی درباره به راه افتادن موج جدیدی از مهاجران از این شهر 3 میلیون نفری را افزوده است.

وزارت دفاع ترکیه روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که «به شدت و بدون درنگ» به هر حمله‌ای که از سوی رژیم سوریه به مواضع تحت نظارت ترکیه در استان ادلب صورت گیرد، پاسخ خواهد داد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز از حمایت نیروهای نظامی کشورش از ارتش سوریه برای رویارویی با تحرکات تحریک‌آمیز در ادلب خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید