آیت‌الله سیستانی استفاده از زور علیه تظاهرکنندگان عراقی را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی سیستانی برجسته‌ترین مرجع تقلید شیعیان عراق، روز جمعه 31 ژانویه، استفاده از زور علیه تظاهرکنندگان درعراق را محکوم و تأکید کرد که در چهار ماه گذشته، خون افراد بیگناه زیادی ریخته شده است.

سیستانی در خطبه‌های روز جمعه که توسط عبدالمهدی الکربلائی، نماینده او در شهر کربلا خوانده شد، مخالفت «قاطعانه» خود را با اقدامات برای برهم زدن تحصن‌های مردمی اعلام داشته و تأکید کرد که ادامه بحران فعلی در راستای منافع عراق نیست.

این مرجع برجسته شیعه با تکرار درخواست خود برای تسریع در تشکیل کابینه برخوردار از اعتماد مردم، بار دیگرخواستار برگزاری انتخابات عادلانه در اسرع وقت شد.

او تأکید کرد: «مجلسی که از انتخابات زودهنگام، پدید آید، پی‌گیر اجرای اصلاحات خواهد بود.»

سیستانی جمعه گذشته، با دعوت از احزاب سیاسی کشور به تشکیل هرچه سریعترتر دولت جدید، از مسئولان خواست تا به حق معترضین در بیان نظرات خود، احترام بگذارند.

مرجع شیعیان عراق در خطبه‌های روز جمعه خود گفت که مرجعیت مذهبی عراق، موضع بنیادین خود را در مورد لزوم احترام به حاکمیت عراق، استقلال در تصمیم‌گیری سیاسی، تمامیت ارضی و یکپارچگی ملی و مخالفت قاطعانه با هر آنچه، هر کس و هر گونه توجیهی که این اصول ملی را خدشه‌دار کند را مورد تاکید قرار داد.

او همچنین تأکید کرد «تشکیل کابینه جدید، بسیار بیشتر از مدت زمان معین شده در قانون اساسی، به تأخیر افتاده است و لازم است طرف‌های گوناگون ذی‌ربط، برای پایان دادن به این پرونده همکاری کنند، زیرا این کار، گامی مهم در راستای ایجاد راه حل برای بحران کنونی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید