به گفته منابع آمریکایی به العربیه؛ «معامله قرن» مبتنی بر برپایی دو کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه و الحدث تنها چند ساعت قبل از اعلام طرح ترامپ، اطلاعات بسیار خاصی را از یک منبع نزدیک به تیم صلح مطلع از طرح رئیس‌جمهوری آمریکا به دست آورد كه پیش‌بینی می‌شود امروز سه‌شنبه 28 ژانویه، اعلام شود. این طرح كه «معامله قرن» نامیده شده بیش از 3 سال است در فضای به کلی محرمانه، مطرح است.

اطلاعات موجود نشان می‌دهد که این طرح، شامل یک راه‌حل مبتنی بر برپایی کشور فلسطین در کنار کشور اسرائیل است. بر اساس این طرح، وضعیت کنونی مسجد الاقصی، تحت نظارت پادشاهی اردن هاشمی، حفظ خواهد شد.

این اطلاعات ویژه که از سوی کانال‌های العربیه و الحدث، ساعاتی پیش از اعلام طرح کامل ترامپ انتشار یافته، بیانگر اقداماتی است که توسط تیم صلح به رهبری جارد کوشنر مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا، به مورد اجرا در آمده و انتظار می‌رود ترامپ طرح خود را در ساعات آینده امروز سه‌شنبه 28 ژانویه از کاخ سفید، اعلام کند.

این طرح از سوی ترامپ با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و حریف انتخاباتی او بنی گانتز رهبر حزب «سفید آبی»، مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما ترامپ طرح مزبور را با فلسطینیان که خود را برای روزهای خشم در ضدیت با طرح مزبور، آماده می‌کنند، در میان ننهاده است.

مقامات حاکمیت فلسطین، مخالفت خود را با «معامله قرن» اعلام داشته و دولت فلسطین از جامعه جهانی خواسته تا آن را تحریم کند.

به گفته منابع آگاه به العربیهنت و الحدث‌نت، آنچه ترامپ اعلام خواهد کرد، همان به رسمیت شناختن «واقعیت تحمیلی» و «ضمیمه‌سازی اراضی فلسطین بر وفق نیازهای امنیتی اسرائیل»، همزمان با آغاز مذاکرات میان فلسطینی‌ها و اسرائیل است.

بر اساس همین اطلاعات، دولت آمریكا ضمیمه‌سازی شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری به اسرائیل را خواهد پذیرفت. به نظر این منابع، سیاست «واقعیت تحمیلی» که از زمان اشغال کرانه باختری توسط اسرائیلی‌ها اعمال می‌شود، غیرقابل برگشت است.

شایان ذکر است دولت آمریكا، زمینه‌سازی برای به رسمیت شناختن این طرح را از هفته‌ها پیش آغاز کرده به طوری که مایک پومپئو وزیر خارجه آمریكا اعلام كرد، دولت ترامپ برپائی شهرک‌های یهودی‌نشین را نقض قوانین بین‌المللی تلقی نمی‌کند. او در 18 نوامبر 2019، اظهار داشت «این موضع آمریكا، بیانگر به رسمیت شناختن واقعیت میدانی به شمار می‌آید.»

العربیهنت و الحدث‌نت بر اساس اطلاعات افرادی که مستقیم یا غیرمستقیم در جریان جزئیات «معامله قرن» قرار دارند، نوشتند، دولت ترامپ همچنین ثبات دائمی اسرائیل در مرز با اردن و ضمیمه‌سازی «دره اردن» را به رسمیت خواهد شناخت، زیرا این امر برای تضمین امنیت اسرائیل، ضرورت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید