اصابت 3 راکت به حریم سفارت آمریکا در بغداد

یکی از راکت‌ها هنگام شام به سالن غذاخوری سفارت اصابت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک منبع امنیتی شامگاه یکشنبه 26 ژانویه 2020 اعلام کرد سفارت ایالات متحده آمریکا در منطقه الخضراء (سبز) بغداد هدف 5 راکت قرار گرف که 3 راکت از آنها مستقیما به حریم سفارت اصابت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این منبع امنیتی گفته که یکی از راکت‌ها هنگام شام به سالن غذاخوری سفارت اصابت کرد.

از سویی یک منبع آمریکایی در گفتگو با «العربیه» و «الحدث» اصابت راکت‌ها به داخل حریم سفارت آمریکا در بغداد را تایید کرد.

مقامات امنیتی عراق پیش‌ از این اعلام کرده بودند که این حمله راکتی تلفاتی در پی نداشته است.

خبرنگار «العربیه» و «الحدث» از پرواز گسترده بالگردهای آمریکایی در آسمان بغداد و در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه الخضراء در پی این حمله گزارش داد.

سفارت ایالات متحده آمریکا طی ماه‌های گذشته هدف چندین حمله راکتی قرار گرفت اما حمله شامگاه یک‌شنبه دومین حمله طی یک هفته است و زودتر از زمان معمول انجام شده است به ویژه این‌که این اولین باری است که اصابت مستقیم راکت به حریم سفارت گزارش شده است.

از طرفی سفیر ایالات متحده آمریکا در عراق ضمن مطلع کردن عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر مستعفی عراق در این‌باره، حمله به سفارت کشورش در بغداد را به شدت محکوم کرد.

عادل عبدالمهدی نیز شامگاه یک‌شنبه در بیانیه‌ای هدف قرار دادن سفارت آمریکا در بغداد را تقبیح و تاکید کرد که این گونه اقدامات «محکوم و بر خلاف قانون است».

عبدالمهدی همچنین تاکید کرد که «این اقدامات دولت را تضعیف و حاکمیت آن را نقض می‌کند و تعدی به حریم نمایندگی‌های دیپلماتیک موجود در خاک این کشور است».

او گفت «ادامه این‌گونه رفتارهای غیر مسئولانه منجر به آسیب رساندن به منافع عالی کشور و روابط آن با کشورهای دوست شده و کشور را با تبعات و پیآمدهای خطرناکی مواجه خواهد ساخت».

عبدالمهدی افزود:« دولت بر تعهداتش جهت محافظت از همه سفارتخانه‌ها تاکید کرده و در این راستا همه تدابیر لازم را اتخاذ می‌کند».

عبدالمهدی خواستار آن شد که «همه نیروهای خیّر و مسئول در کنار دولت ایستاده تا بتواند تعهدات عراق برای متوقف ساختن چنین اقداماتی را عملی کرده و ضمن شناسایی عاملان حمله آنها را مسئول این اقدام اعلام کند.»

نخست وزیر مستعفی عراق همچنین اعلام کرد که به نیروهای عراقی دستور داده تا «ضمن استقرار در منطقه و آغاز جستجو و انجام تحقیقات لازم، مانع تکرار چنین حملاتی شوند» و عاملان پرتاب این راکت‌ها را بازداشت کنند تا «از سوی دستگاه قضایی مجازات شوند».

عادل عبدالمهدی همچنین هشدار داد که « این‌گونه رفتارها ممکن است عراق را به صحنه جنگ تبدیل کند به ویژه این‌که در شرایط کنونی دولت تدابیر لازم را برای اجرایی کردن تصمیم مجلس نمایندگان برای اخراج نیروهای بیگانه از عراق آغاز کرده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید