تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی معترضان در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای امنیتی عراق روز شنبه 25 ژانویه، پس از تعقیب معترضان در پل السنک، در میدان الخلانی دربغداد، به روی آنها آتش گشودند.

جزئیات از این قرار است که پلیس ضد شورش، بعد از تعقیب معترضان در پل السنک در بغداد، اقدام به تیر اندازی به سوی آن‌ها نمود.

به گفته منابع پزشکی، 7 تن ازمعترضان در درگیری با نیروهای امنیتی در مرکز پایتخت، زخمی شدند.

بازکردن خیابان‌ها

بر اساس بیانیه اتاق عملیات بغداد، میادین و خیابان‌های پایتخت عراق، روز شنبه 25 ژانویه، پس از یک روز سراسر خشونت بار در بزرگراه محمد القاسم و میدان الکیلانی، بار دیگر گشوده شدند.

فرماندهی عملیات پایتخت اظهار داشت: «پل الاحرار و میدان‌های الطیران، قرطبه و بزرگراه محمد قاسم به طور کامل گشوده شدند.

به گزارش خبرگزاری عراق، در بیانیه اتاق عملیات بغداد آمده است، «علاوه بر بزرگراه محمد القاسم، کلیه جاده‌ها نیز باز شده و میدان الطیران، خیابان النضال و میدان قرطبه، کاملا نظافت شده و به صورت تمام وقت در برابر حرکت خودروها، گشوده شده اند.

نیروهای امنیتی در اواخر سال گذشته به دنبال تلاش شماری از معترضان برای عبور از پل الاحرار، این پل را با موانع بتونی بستند که طی روزهای گذشته، کلیه راه‌های منتهی به میدان الطیران به دلیل وضعیت پرتنش امنیتی، بسته شده بود.

این در حالی بود که براساس گزارش‌ها؛ معترضین از روز یکشنبه گذشته، پس از تشدید اعتراضات، مبادرت به بستن بزرگراه محمد قاسم کرده بوند.

درگیری و زد خورد

لازم به یادآوری است که بغداد جمعه شب 24 ژانویه، صحنه درگیری‌هایی بود که به گفته منابع پزشکی عراق، 6 کشته و 54 زخمی برجای گذاشت که 2 نفر از آنها در میدان الکیلانی در مرکز پایتخت جان باختند. در همین حال، خبرنگار العربیه/الحدث گزارش داد، در «بزرگراه محمد القاسم» درگیری‌های متناوب میان نیروهای امنیتی و معترضین مشاهده شده است.

عراق از تاریخ 20 ژانویه، به دنبال انقضای مهلت تعیین شده از سوی تظاهرکنندگان برای سیاستمداران کشور در اجرای خواسته‌های جنبش مردمی و در راس آن‌ها، تشکیل کابینه مستقل و برگزاری انتخابات زود هنگام مجلس، شاهد درگیری میان شماری از معترضین و نیروهای امنیتی بود.

این کشور از اکتبر گذشته، صحنه تظاهرات گسترده‌ای بوده است که طی آن در ابتدا، شعارهای معیشتی سر داده شد، اما در مراحل بعدی، این شعارها تبدیل به مطالبه کنار رفتن طبقه سیاسی حاکم گردید که از سوی توده‌های تظاهر کننده، متهم به فساد و دنباله روی از بیگانگان هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید