مقام دولتی سوریه: تهران بخشی از تعهدات مالی‌اش در قبال دمشق را متوقف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عقید محفوظ، مقام عالی‌رتبه وزارت آموزش عالی سوریه فاش کرد که ایران به پرداخت کمک‌ هزینه تحصیلی به دانشجویان سوری حاضر در ایران را متوقف کرد. این دانشجویان در چارچوب برنامه‌های تبادل فرهنگی در ایران درس می‌خوانند.

تعدادی از دانشجویان سوری مقیم ایران بیانیه‌ای صادر کرده و از توقف کمک‌های مالی گلایه کردند. در این بیانیه که در یکی از شبکه‌های رادیویی سوریه قرائت شد، از دولت دمشق خواسته شد در این موضوع ورود کند.

یک مقام عالی‌رتبه وزارت آموزش عالی سوریه در واکنش به این بیانیه، به رسانه‌های سوریه گفت که این موضوع به وزارتخانه متبوعش ارتباطی ندارد و این مبالغ در چارچوب «کمک‌های مالی» که تهران به سوری‌های هوادار بشار اسد می‌کند، پرداخت می‌شد.

عقید محفوظ در یک گفتگوی رادیویی اعلام کرد براساس توافق، دانشجویان سوری مقیم ایران ماهانه 50 دلار، کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کردند ولی به دلایل مختلف، پرداخت این مبالغ از سوی ایران متوقف شده و «برادران ایرانی، این مبالغ را پرداخت نکرده‌اند.»

او گفت که ایران به سوریه اطلاع داده به دلیل «شرایط خاص»ی که این کشور در آن به سر می‌برد، در روند پرداخت بازبینی کرده و به دلیل «شرایط» و «اوضاع اضطراری» پرداخت‌ها را متوقف می‌کند.

توقف بخشی از کمک‌های مالی تهران به دمشق و نیروهای وابسته به آن در حالی انجام می‌شود که در روزهای گذشته عماد خمیس، نخست‌وزیر سوریه، برای عرض تسلیت به مناسبت کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران، به تهران رفته بود.

به نظر می‌رسد «اوضاع اضطراری» و «شرایط خاص»ی که تهران دچار آن شده و روند کمک‌های مالی خود به دمشق را متوقف کرده، ناشی از سیاست دولت ترامپ برای اعمال فشار حداکثری بر ایران باشد. واشنگتن به ایران فشار می‌آورد که این کشور را به امضاء توافق هسته‌ای جدیدی که علاوه بر برنامه هسته‌ای ایران، برنامه موشکی، سیاست‌های منطقه‌ای و اوضاع حقوق بشر را نیز در بر گیرد، امضاء کند. دونالد ترامپ در سال 2018 از توافق برجام خارج شده و دستور از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید