برغم تهدیدهای شبه‌نظامیان وابسته به ایران: روسای جمهوری عراق و آمریکا دیدار کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق روز چهارشنبه 22 ژانویه 2020 با همتای آمریکایی‌اش دونالد ترامپ دیدار و با او درباره حضور نیروهای نظامی آمریکا در عراق گفتگو کرد. پیش از آن حزب‌الله عراق تهدید کرده بود در صورتی که برهم صالح با ترامپ دیدار کند، او از ریاست‌جمهوری عراق را برکنار خواهد کرد.

در این دیدار که در حاشیه اجلاس اقتصادی داووس در سوئیس برگزار شد، روسای جمهوری عراق و آمریکا درباره موضوع کاهش نیروهای نظامی خارجی در عراق گفتگو کردند.

دفتر رسانه‌ای رئیس‌جمهوری عراق گزارش کرد که برهم صالح در دیدار با ترامپ بر ضرورت تلاش‌های بین‌المللی با هدف ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و جهان تاکید کرد و این امر را تنها راه ایجاد صلح در منطقه دانست.

او گفت که عراق خواستار روابط متوازن با همه کشورهای دوست و همپیمان، بر مبنای تقویت حاکمیت ملی و احترام به استقلال این کشور و در راستای منافع ملت عراق است.

رئیس‌جمهوری عراق خواست که روند توسعه اقتصادی و بازسازی کشورش ادامه یابد اما این کشور به صحنه درگیری و تسویه حساب میان دیگر کشورها مبدل نشود.

دونالد ترامپ نیز بر حمایت کشورش از ثبات عراق تاکید و خواستار تقویت روابط مشترک و افزایش حجم همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور شد. او از نقش محوری عراق در منطقه نیز تجلیل کرد.

دو طرف در این دیدار موضوع حضور نیروهای نظامی خارجی در عراق و همچنین ضرورت کاهش تعداد این نیروها و احترام به خواست ملت عراق و حفاظت از حاکمیت ملی، تامین امنیت و ثبات در این کشور گفتگو کردند.

پیش از این گروه شبه‌نظامی حزب‌الله عراق وابسته به ایران شامگاه سه‌شنبه 21 ژانویه 2020 «برهم صالح» رئیس‌جمهوری عراق را تهدید کرده بود چنانچه با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا دیدار کند از پست ریاست‌جمهوری در بغداد برکنار خواهد شد.

گروه شبه‌نظامی حزب‌الله عراق سه‌شنبه در صفحه خود در توئیتر تهدید کرد چنانچه برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق در حاشیه کنفرانس اقتصادی داووس با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ‌ایالات متحده دیدار کند، او را از مقام ریاست‌جمهوری در بغداد طرد خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید