در کنفرانس برلین درباره ضرورت وجود نقشه راه سیاسی برای بحران لیبی توافق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تعدادی از رهبران جهان از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و آنتونتیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه 19 ژانویه 2020 در برلین گردهم آمده و درباره ضرورت وجود یک نقشه راه سیاسی برای بحران لیبی توافق کردند.

آنگلا مرکل در نشست خبری پایان این کنفرانس گفت: «توافق کردیم برای حل بحران لیبی یک نقشه راه سیاسی در دستور کار قرار گیرد. اوضاع لیبی نیازمند حمایت همه جانبه و راه‌حل‌های سیاسی است.»

او افزود: « سازمان ملل پیشنهاد کرد برای حل بحران لیبی نشست 5+5 برگزار شود و اوضاع لیبی صلح و امنیت جهانی را تهدید می‌کند.»

صدراعظم آلمان از فایز السراج رئیس دولت وفاق و خلیفه حفتر فرمانده ارتش لیبی نیز در این نشست یاد کرد و از آنها خواست علیرغم اینکه جزو مشارکت‌کنندگان در این کنفرانس نبودند، به موضوعات مورد توافق پای‌بند باشند.

خانم مرکل با تاکید بر اینکه «: راه‌حل‌های نظامی بر رنج‌های ملت لیبی خواهد افزود»، اعلام کرد: «شرکت‌کنندگان در کنفرانس توافق کردند از هیچ‌یک از طرف‌های درگیر حمایت نکنند.»

او در این‌باره گفت: « ترکیه، مصر، امارات و روسیه درباره حمایت از آتش‌بس در لیبی توافق کردند.»

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز گفت: « گردهم آوردن همه طرف‌های درگیر در لیبی با هدف رسیدن به آتش‌بس و در پیش گرفته شدن رویه‌های سیاسی ضروری است.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز که از شرکت‌کنندگان در این نشست، بود، برگزاری کنفرانس برلین را مخابره پیام مهمی درباره ضرورت حل وفصل مشكلات ليبي از طریق راه‌حل‌های سیاسی توصیف کرد.

او با اشاره به اینکه «شرکت‌کنندگان در نشست متعهد شدند در درگیری‌های لیبی دخالت نکنند»، گفت: «با هرگونه راه‌حل نظامی برای حل وفصل مشكلات ليبي مخالفیم.»

از سوی دیگر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا درباره بحران لیبی، گفت: «زمان آن رسیده که لیبیایی‌ها خودشان درباره آینده‌شان تصمیم بگیرند؛ به دور از خشونت‌هایی که طرف‌های خارجی تزریق می‌کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size