ماکرون: اعزام جنگجویان طرفدار ترکیه به لیبی باید متوقف شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه ، یکشنبه 19 ژانویه، در جریان کنفرانس برلین پیرامون بحران لیبی، خواهان «توقف» اعزام جنگجویان طرفدار ترکیه به طرابلس به منظور حمایت از دولت آشتی به ریاست فائز السراج شد.

ماکرون در سخنرانی‌اش در کنفرانس برلین گفت، سازمان ملل باید مذاکرات مربوط به آتش‌بس را در لیبی انجام دهد بدون آنکه هیچ پیش شرطی را به طرفین مذاکرات تحمیل کند.

ماکرون افزود: «باید به شما بگویم آنچه که بیش از همه مرا نگران می‌کند، ورود جنگجویان سوری و خارجی به شهر طرابلس است. این روند باید متوقف شود.»

اهداف کنفرانس برلین

به گزارش خبرنگار العربیه و الحدث، اجلاس بین‌المللی لیبی در برلین آغاز شده که انتظار می‌رود بر لزوم پایبندی به آتش‌بس، متوقف کردن حملات به پایانه‌های نفتی، منحصر سازی سلاح‌های شبه نظامیان و توقف کردن مداخلات خارجی تأکید کند.

این اجلاس تحت نظارت سازمان ملل و مشارکت رهبران 11 کشور دست اندرکار منازعه لیبی شامل روسیه و ترکیه به همراه چندین سازمان بین المللی، پیش از ساعت 14:00 به وقت گرینویچ آغاز شد و قرار است با اعلام صدور بیانیه مشترک، پایان یابد که در آن، لزوم توقف دخالت بیگانگان و احترام به تحریم ارسال سلاح به لیبی، مورد تاکید قرار بگیرد.

4 بند اساسی

در همین راستا و به گزارش خبرنگار العربیه و الحدث، پیش‌نویس پایانی مشتمل بر 4 بند اساسی، از این قرار خواهد بود: احترام به ممنوعیت واردات سلاح، تحکیم آتش‌بس توافقی در 12 ماه جاری در مسکو، بازگشت به روند سیاسی ومخالفت با دخالت‌های خارجی که منازعه داخلی کشور را به مناقشه‌ای بین المللی تبدیل کرده است.

وی همچنین تاکید کرد این اجلاس سران یا به عبارتی کنفرانس، بنا به تعبیر غسان سلامه نماینده سازمالن ملل در امور لیبی، به هدف حل بحران لیبی برپا نمی‌شود بلکه زمینه‌ساز همایش سازمان ملل در ژنو پیش از پایان این ماه است.

به گزارش رویترز در پیش‌نویس درز کرده بیانیه نهایی این اجلاس که در آن پنج عضو دائم شورای امنیت علاوه بر مصر، ایتالیا، ترکیه، الجزایر، امارات و کنگو شرکت دارند، از همه طرف‌ها خواسته شده از اقدامات خصمانه ممانعت کرده و پایبند به آتش‌بس مانده و همچنین حملات علیه تاسیسات نفتی را متوقف کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید