اردوغان با هشدار به اروپا: مسیر صلح در لیبی از ترکیه می گذرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه 18 ژانویه 2020 به اروپا هشدار داد كه اگر دولت الوفاق به رهبری فایز السراج در لیبی سقوط كند، اروپا با تهدیدهای جدیدی روبرو خواهد شد.

اردوغان تأکید کرد، مسیر صلح در لیبی از طریق ترکیه می گذرد. او اظهار داشت، کشورش نیروهای امنیتی لیبی را آموزش خواهد داده و در مبارزه با تروریسم و قاچاق انسان مشارکت خواهند کرد.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به عدم رغبت اروپا در ارائه پشتیبانی از لیبی گفت همکاری لیبی با ترکیه بهترین گزینه برای طرابلس است.

او افزود: «اروپا باید به جهانیان نشان دهد که بازیگر مهمی در صحنه بین المللی است.

منظور اردوغان از همکاری آنکارا و طرابلس اشاره‌ای است به امضای قرارداد همکاری نظامی - امنیتی او با السراج است که با مخالفت پارلمان لیبی و بسیاری از کشورهای منطقه شمال آفریقا مواجه شد.

اردوغان به جهانیان هشدار داد كه اگر دولت السراج سقوط كند لیبی سرزمینی مناسب برای گسترش تروریسم خواهد شد.

هشدارهای اردوغان در آستانه آماده سازی‌های گسترده بین المللی برای شرکت در کنفرانس برلین در مورد لیبی صورت می گیرد .

کنفرانسی که هم روس‌ها، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در آن شرکت خواهند کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که قصد دارد در این کنفرانس شرکت کند و مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز از مشارکت خود در این نشست خبر داد.

از شمال آفریقا کشورهای الجزایر، مغرب، مصر، تونس و برخی از کشورهای عربی خلیج، از اتحادیه اروپا آلمان بریتانیا، ایتالیا و فرانسه نیز از اعلام کردند که در این کنفرانس شرکت حواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید