ارتش سودان: اجازه وقوع کودتا در سودان را نخواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش سودان بامداد چهارشنبه 15 ژانویه 2020 در واکنش به رخدادهای کنونی این کشور در پی اعتراض برخی نیروهای ستاد عملیات وابسته به دستگاه اطلاعاتی این کشور و اقدام‌شان به شورش با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد «اجازه وقوع کودتا در سودان را نخواهیم داد».

ژنرال عبدالفتاح البرهان رئیس شورای انتقالی حاکمیت در سودان در ارتباط با تحولات کنونی این کشور تاکید کرد دولت و ارتش سودان اجازه وقع کودتا در این کشور را نخواهند داد.

عبدالفتاح البرهان ضمن تاکید برقراری آرامش در خارطوم پایتخت و تمامی مناطق پرتنش گفت که کلیه فعالیت‌های پروازی در فرودگاه بین المللی خارطوم از سرگرفته شده است.

خبرنگار «العربیه» و «الحدث» بامداد چهارشنبه گزارش کرد که تیراندازی‌ها در خارطوم پایتخت سودان متوقف شده و آرامشی نسبی در این شهر برقرار شده است.

او گفت که اوضاع حاکی از این است که پس از درگیری‌های سنگین و خشونت‌بار در منطقه الریاض و حومه سوبا در جنوب خارطوم بحران میان ارتش و نیروهای ستاد عملیات دستگاه اطلاعاتی در این کشور پایان یافته است.

از سویی سپهبد محمد حمدان دقلو نایب رئیس شورای انتقالی سودان که فرماندهی نیروهای واکنش سریع سودان را بر عهده دارد شورش نیروهای موسوم به ستاد عملیات دستگاه اطلاعاتی را از توطئه‌های صلاح عبدالله (قوش) دانست.

از طرفی عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان نیز بر اعتماد خود به توانایی‌های ارتش در حفظ امنیت و ثبات در این کشور تاکید کرد.

عبدالله حمدوك نخست‌وزیر سودان، سه‌شنبه تأكید كرد «رخدادهای امروز، زیر كنترل است و ما اعتماد خود را به ارتش و توانایی آن برای كنترل اوضاع تجدید می‌كنیم. او خاطرنشان ساخت: وضعیت کنونی، لزوم تأکید بر مشاركت و پیشبرد این مشارکت با نظامیان را ثابت می‌كند.»

مقامات سودان روز سه‌شنبه 14 ژانویه پس از وقوع تیراندازی در یکی از مراکز وابسته به دستگاه اطلاعاتی کشور، آسمان سودان را به عنوان اقدامی پیشگیرانه، بستند. در این رابطه شماری از سربازان شورشی از ستاد عملیات وابسته به دستگاه اطلاعاتی سودان، دستگیر شدند.

بر اساس اطلاعات اولیه، این اعتراض از سوی برخی نیروهای ستاد عملیات وابسته به دستگاه اطلاعاتی نسبت به مبلغ پاداش پایان خدمت، درچهارچوب بازسازی سرویس اطلاعاتی، رخ داد.

از سویی وزیر اطلاع رسانی سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون این کشور رسمی پخش شد، تأکید کرد آنچه اتفاق افتاد، یک «تحرک محدود اعتراضی» بود.

او خاطرنشان کرد: «نیروهای مسلح و قوای انتظامی، موقعیت را در کنترل داشته و برای تأمین امنیت خیابان‌ها، تلاش می‌کنند.»

او با بیان این که «در نتیجه این اعتراض، تلفاتی میان شهروندان یا نیروهای انتظامی به بار نیامد»، افزود: «مقامات مسئول به تلاش خود برای متقاعد کردن یگان‌های « شورشی» به تسلیم خود و سلاحشان به نیروهای انتظامی، ادامه می دهند.»

وزیر اطلاع رسانی سودان اظهار داشت: «نیروهای مسلح و انتظامی به مردم اطمینان می‌دهند که از توان لازم برای نشاندن« شورش» و حفظ امنیت شهروندان و تاسیسات برخوردارند.»

او از شهروندان خواست «از مکان شورش فاصله گرفته و امور را به نیروهای انتظامی واگذار کنند تا امنیت مکان را تامین کنند.»

در همین راستا، بیانیه دستگاه اطلاعاتی سودان حاکی از این است که درچهارچوب بازسازی دستگاه اطلاعاتی و گزینش و یا بازخرید برخی از نیروهای ستاد عملیات، گروهی از آنها به مبالغ پاداش پایان خدمت خود و مزایای مربوطه، اعتراض کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید