ارتش لیبی از طرابلس خارج نمی‌شود و حکومت وفاق با خلیفه حفتر دیدار نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع خبری العربیه گزارش کردند که توافق صورت گرفته بین طرف‌های درگیر در لیبی به موانعی برخورده که مانع از امضای آن در موسکو می‌شود. ارتش لیبی روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهایش در مواضع خود باقی‌مانده و از طرابلس، پایتخت لیبی خارج نمی‌شوند.

ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش لیبی و فایز السراج، رئیس دولت وفاق روز دوشنبه به موسکو رفتند تا درباره آتش‌بس گفتگو کنند.

دولت وفاق اعلام کرد که حاضر به دیدار با خلیفه حفتر نیست و تنها می‌خواهد با روس‌ها و ترک‌ها مذاکره کند.

شبکه «الأحرار» لیبی که به فایز السراج نزدیک است، در صفحه توئیتر خود به نقل از خالد المشری، رئیس شورای عالی دولت وفاق، اعلام کرد: «با هر گونه دیداری با حفتر مخالفت کردیم. تحت هیچ شرایطی با او دیدار نمی‌کنیم و مذاکرات ما با دوستان روس و ترک‌مان خواهد بود.»

به گزارش همین شبکه حافظ قدور، سفیر لیبی در اتحادیه اروپا و عضو گروه مذاکره‌کننده وفاق در موسکو گفت که در این مذاکرات با هرگونه راه‌حل نظامی برای بحران لیبی مخالفت خواهد شد.

در همین راستا و براساس اعلام کاخ الیزه، کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری این کشور روز دوشنبه تاکید کرد آتش‌بس در لیبی باید صادقانه، دایمی و قابل تحقق باشد.

مکرون این سخنان را در گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای‌ روسی‌اش که میزبان حفتر و السراج است، مطرح کرد.

شبکه الأحرار به نقل از فایز السراج نیز گزارش کرد که امضای توافق آتش‌بس گامی رو به جلو در زمینه توافق است ولی در صورت نقض آتش‌بس از سوی طرف مقابل، نیروهایش آماده از سرگیری عملیات نظامی هستند.

سراج پیش از آن در یک سخنرانی تلویزیونی از همه شهروندان لیبی خواست فصل جدیدی آغاز کرده و از فرصت پیش آمده برای اتحاد و حرکت به سوی صلح و ثبات استفاده کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید