نجات هواپیمای مسافربری قطر از سقوط احتمالی در اثر اصابت موشک ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سامانه پدافند هوایی موشکی در نزدیکی فرودگاه خمینی در تهران سحرگاه چهارشنبه گذشته ممکن بود هواپیمای مسافربری قطری را نیز با موشک کروز اشتباه گرفته و هدف قرار دهد.

با نگاهی به نقشه پروازی این هواپیما که در شماری از وبگاه‌های آنلاین از جمله «فلایت استیت» قابل دسترسی بود و العربیه نت نیز آن را مشاهده کرده، دو ساعت قبل از بروز سانحه دلخراش و مرگبار برای هواپیمای «اوکراینی» و کشته شدن 176 تن از شرنشینان آن، متوجه می‌شویم هواپیمای قطری در پروازی عادی و مطابق برنامه از پایتخت ایران به سمت قطر حرکت کرده و هیچ موشکی آن را رهگیری نکرده است اما چه بسا کسی که دگمه‌های سامانه پدافند موشکی را فشار می‌داده، مشغول کاری بوده و به همین دلیل هواپیمای قطری و شرنشینانش سالم ماندند.

Advertisement

بر اساس این نقشه پروازی، پرواز بوئینگ شماره کیو-آر-491 در ساعت 4.45 صبح روز چهارشنبه از فرودگاه خمینی به پرواز در آمد و ساعت 6.25، یعنی 13 دقیقه قبل از برخاستن «هواپیمای اوکراینی» از فرودگاه ایران به سمت پایتخت کیف، در دوحه بر زمین نشست.

جان مسافران در آسمان ایران به موئی بسته است که معادل با فشار دادن یک دگمه اشتباه در سامانه پدافند هوایی می‌باشد.

شرکت‌های هواپیمایی دیگر نسبت به سلامت پرواز از آسمان ایران مطمئن نیستند و به همین دلیل بیشتر آنها پرواز به تهران را ممنوع کرده، یا مسیر هواپیما را از بیم بروز یک اشتباه کشنده، تغییر دادند.

به گزارش رویترز، این شرکت‌ها دیروز به «آژانس ایمنی ناوبری هوایی اروپا» توصیه کردند تا اطلاع ثانوی از عبور از آسمان ایران بپرهیزند. رویترز در ادامه آورده است با توجه به اعتراف ایران به این‌که نیروهای مسلح این کشور به اشتباه هواپیمای اوکراینی را سرنگون کردند لذا از پرواز بر فراز آسمان ایران، جدا اجتناب کنید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید