تلاش واشنگتن در روز ترور سلیمانی برای حذف عامل ایران در یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

اگرچه عملیات پهبادی آمریکا که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و همراهانش شد، به هدف خود دست یافت ولی این برنامه، دارای بخش پنهانی و بزرگتری بود که به نوشته واشنگتن پست و به نقل از مسئولان آمریکایی این نیروها عهده‌دار ماموریت مهم محرمانه دیگری علیه یک مقام نامی بلندپایه ایران در یمن بودند.

به گزارش واشنگتن پس، ارتش آمریکا در روز ترور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه ایران، تصمیم داشت یکی دیگر از فرماندهان سپاه قدس موسوم به عبدالرضا شهلایی را در یمن ترور کند.

این روزنامه می‌نویسد، به گفته چهار تن از مقامات آمریکایی، حمله به عبدالرضا شهلایی، مسئول امور دارایی سپاه قدس ایران که کسی حاضر به دادن هیچ توضیحی در مورد آن نیست، منجر به کشته شدن وی نشد.

منابع دیگر همچنین اظهار داشتند كه مقامات پنتاگون در حال پیگیری این دو عملیات بودند، در نظرداشتند در صورتی که امور به خوبی پیش برود، خبر ترور هر دو مسئول سپاه را با هم اعلام کنند.

یکی دیگر از مقامات ارشد همچنین فاش کرد که چراغ سبز به اجرای این دو ماموریت تقریباً در همان زمان داده شد و ایالات متحده عملیات علیه شهلایی را فاش نکرد زیرا این ترور مطابق برنامه پیش نرفت. این مقام مسئول در عین حال تأکید کرد که شهلایی ممکن است در آینده هدف قرار گیرد.

واشنگتن پست می‌نویسد، عملیات ناموفق علیه عبدالرضا شهلایی می‌تواند نشان دهنده این موضوع باشد که آمریکا اقدامات گسترده‌ای علیه فرماندهان سپاه ایران انجام می‌دهد و بعید به نظر می‌رسد که هدف آنها تنها سلیمانی بوده است.

به نقل از این نشریه، دولت آمریکا، عبدالرضا شهلایی را به اقداماتی علیه آمریکایی‌ها و متحدان این کشور از جمله در کشور عراق در سال 2007 متهم می‌کند.

15میلیون دلار برای اطلاعات در مورد عامل رژیم در یمن

وزارت خارجه آمریکا در دسامبر گذشته در حساب کاربری رسمی خود با انتشار این توئیتر «پاداش برای عدالت» عکس جدیدی از عبدالرضا شهلایی، عضو تحت پیگرد سپاه پاسداران ایران را منتشر کرد.

شهلایی به خاطر ارتکاب جنایات «تروریستی» چون قاچاق سلاح پیشرفته به شبه نظامیان حوثی در یمن و مشارکت در طرح‌های «تروریستی» دیگر از سوی ایالات متحده تحت پیگرد واقع شده است.

در این توئیت آمده است: «عبدالرضا شهلایی از اعضای سپاه پاسداران در صنعا تحت پیگرد عدالت بوده و وزارت امور خارجه آمریکا برای دریافت اطلاعاتی در باره این عضو سپاه که به اقدامات تروریستی متهم است، 15میلیون دلار پاداش تعیین کرده است».

واشنگتن همچنین شهلایی را به برنامه‌ریزی و تأمین مالی سوء قصد به جان عادل الجبیر سفیر سعودی در واشنگتن در سال 2011، متهم می‌کند.

مقامات آمریکایی نیز به نوبه خود می‌گویند، شهلایی متولد 1957 با حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق مرتبط است که شامل یورش پیشرفته‌ای در سال 2007 می‌شود و طی آن شبه نظامیان تحت حمایت ایران، 5 سرباز آمریکایی را در شهر کربلا ربوده و به قتل رساندند.

برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا سال گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت، ایالات متحده «به شدت نگران حضور شهلایی در یمن و نقش احتمالی او در تامین سلاح‌های پیشرفته برای شبه نظامیان حوثی است.»

عبدلرضا شهلایی کیست؟

تصاویر و گزارش‌های زیادی در مورد این عضو فعال و بلندپایه نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران وجود ندارد که عامل اجرای برنامه‌ها و پرورژه‌های توسعه طلبانه منطقه‌ای ایران از طریق حمایت از شبه نظامیان فرقه‌ای در منطقه از عراق گرفته تا سوریه و لبنان تا به یمن بوده و همه این اقدامات زیر یک چتر اما با عناوین و نام‌های متفاوت صورت می‌گیرد که این چتر فراگیر همان «نیروی قدرس» است.

در گزارش سازمان مجاهدین خلق در سال 2014 اسامی افسران سپاه قدس که در نبردهای سوریه و عراق شرکت داشتند وارد شده از جمله، سرتیپ شهلایی ملقب به (حاج یوسف ) که فرمانده گروه‌های «جهادی» و «کتائب حزب الله عراق » بوده و به مدت بیش از دو دهه در سمت فرمانده در نیروی قدس فعالیت داشته است. این شخص در برهه حضور نیروهای آمریکا در عراق به عنوان مغز متفکر حملات علیه نیروهای ائتلاف و بویژه نیروهای آمریکایی در عراق فعال بود که سازماندهی دوره‌های آموزش شبه نظامیان عراق و اعزام آن‌ها به ایران برای گرفتن آموزش و پشتیبانی، جزو مسئولیت‌های او بوده است.

شهلایی در عراق

براساس گزارش‌های ویژه دریافتی العربیه نت، سرتیپ شهلایی در زمان اقامت در عراق در ارتباط با ابو مهدی المهندس، معاون رئیس حشدالشعبی (ترورشده به همراه سلیمانی) قرار داشت که او نیز به همراه هادی العامری فرمانده سپاه بدر از سال 2003 مصطفی عبدالحمید العتابی معروف به «ابو مصطفی الشیبانی» متهم به دست داشتن در بمب‌گذاری در سال 1983 سفارت آمریکا در کویت است.

شهلایی در روزهای جنگ ایران و عراق به تیپ معروف به «41 ثار الله» پیوست و پس از سرنگونی صدام حسین به تدریج روانه عراق شد تا این‌که مسئولیت پرونده شبه نظامیان عراقی وابسته به ایران را تا سال 2017 بر عهده گرفت و در سال 2018 پرونده یمن نیز به او واگذار شد، به همین منظور در پایگاه نظامی كنارک در دریای عمان مستقر گردید و سپس به یک منطقه‌ای سری در نزدیک صعده نقل مکان كرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید