تظاهرات میلیونی در عراق؛ آغاز سرازیر شدن معترضان به میدان تحریر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

انبوه تظاهرکنندگان عراقی صبح امروز جمعه 10 ژانویه 2020 به میدان تحریر در مرکز بغداد رفتند تا در تظاهرات میلیونی شرکت کنند. تظاهرکنندگان در هنگام حرکت برای بیدار کردن سایر شهروندان و تشویق آن‌ها به مشارکت در این تظاهرات، این ندا را سر دادند که« تظاهرات میلیونی است ...شهروندان بیدار شوید»

در حالی که معترضیان در شهر حله، مرکز استان بابل (مرکز کشور) شعار می‌دادند «نه آمریکا و نه ایران .....سنی و شیعه برادرند» در استان واسط، شمار زیادی از مردم از صبح با نغمه سرودهای ملی براه افتاده و این شعار را سردادند: «این پیام ملت است... احزاب دیگر بس است».

مردم در شهر ناصریه در استان ذی قار شعار دادند: «امروز میدان می‌ترسد». بر اساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی به شکل گسترده در ورودی‌ها و خروجی‌های شهر انتشار یافتند.

تظاهرکنندگان در بصره، با در دست داشتن پرچم‌های عراق، راهپیمایی کرده و علیه آمریکا و ایران شعار دادند.

این در حالی است که کنش‌گران مدنی، فراخوان‌های متعددی را برپایی تظاهرات میلیونی ظهر جمعه 10 ژانویه در میدان تحریر به منظور تأکید بر مطالبات و به هدف زیر فشار گذاشتن نظام سیاسی در راستای تسریع اجرای این خواسته‌ها اعلام کردند. شبکه‌های اجتماعی نیز هشتگ‌های # تظاهرات میلیونی_10_1 # تظاهرات میلیونی_ عراق # در ژانویه_تظاهرات می‌کنیم# را به اشتراک گذاشتند.

حیای تصمیم‌گیری مستقل عراق

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی را در دست داشتند که در شعارهای نوشته شده بر آن‌ها از عراقی‌ها دعوت شده، در شمار زیاد در این تظاهرات میلیونی شرکت کنند و به صرف پیگیری امور از شبکه‌های اجتماعی بسنده نکنند تا سرنگونی حاکم نظام سیاسی و انحلال مجلس نمایندگان، قطعیت یافته و عراق استقلال تصمیم‌گیری و حاکمیت خود را به دوراز سلطه جویی‌های ایران و احزاب و بازوهای وابسته به آن، باز یابد.

قابل توجه است که اعتراضاتی که از اکتبر گذشته از پایتخت، بغداد و استان‌های جنوبی آغاز شده، همچنان ادامه داشته وطولانی ترین اعتراضاتی است که عراق در طول تاریخ معاصر خود شاهد آن بوده است. براساس آمار رسمی در جریان این تظاهرات، بیش از 500 نفر کشته و متجاوز از 20هزارتن زخمی شده اند.

در این گیر دار عراق، پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در یک حمله پهبادی آمریکا در جمعه گذشته فرودگاه بغداد، عملا تبدیل به صحنه بروز تنش فوق العاده شدیدی میان ایالات متحده و ایران شده است، اما ظواهر امر نشان می‌دهد تمامی این تنش‌ها و تهدیدهای متقابل بین دو کشور، باعث دلسردی معترضان ودست کشیدن آنها از پایبندی به خواسته‌های خود و پافشاری بر لزوم تشکیل دولت مستقل به دور از احزاب و سهم خواهی‌های سیاسی، برگزاری انتخابات زودهنگام مجلس برغم وجود تنش فزاینده در کشور، نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید