دو موشک که سفارت آمریکا را نشانه رفته بود به شورای وزیران عراق اصابت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» و «الحدث» شامگاه چهارشنبه 8 ژانویه 2020 اعلام کردند 2 فروند موشک پرتاب شده به سوی سفارت آمریکا در بغداد با تخطی از هدف اصلی‌شان به ساختمان دبیرخانه کل شورای وزیران عراق اصابت کردند.

ارتش عراق پیش چهارشنبه پیش از این اعلام کرد که دو فروند موشک کاتیوشای شلیک شده به سوی منطقه سبز بغداد هیچ‌گونه تلفاتی درپی نداشته‌اند.

خبرنگار «العربیه» و «الحدث» در پی این حمله جنگنده‌ها و بالگردهای آمریکایی به طور گسترده‌ای در آسمان بغداد پایتخت عراق به پرواز درآمدند.

رسانه‌های عراقی نیز پیش از این از شنیدن صدای مهیب انفجار در منطقه سبز بغداد خبر داده بودند.

سپاه پاسداران ایران شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد حملاتی موشکی را علیه پایگاه‌های عین الاسد در استان انبار در غرب و پایگاه حریر در استان اربیل در شمال عراق انجام داده که هر دو پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی هستند.

در واکنش به این حمله دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا چهارشنبه گفت پس از حملات موشکی تهران به محل استقرار نیروهای آمریکایی در پایگاه‌های عین الاسد و اربیل «به نظر می‌رسد ایران از شدت موضع خود کاسته است».

ترامپ در ادامه تاکید کرد که حملات موشکی ایران باعث وقوع هیچ‌گونه تلفاتی میان نیروهای آمریکایی و عراقی نشده است.

ترامپ افزود:« همه سربازان‌مان بخیر هستند و تنها خسارت‌های کمی به پایگاه‌های نظامی‌مان وارد شد نیروهای آمریکایی پر قدرت و برای هر چیزی آمادگی دارند».

شایان ذکر است وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، پنتاگون بامداد چهارشنبه اعلام کرد ایران عملا حملاتی موشکی را علیه نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش که در پایگاه عین الاسد در استان الانبار در غرب عراق مستقر هستند انجام داده است.

پنتاگون ضمن اعلام این که از ایران بیش از 10 موشک به سوی محل استقرار نیروهای آمریکایی پرتاب شده است افزود که در حال ارزیابی خسارت‌های احتمالی و بررسی نحوه واکنش به این حملات موشکی است.

از سویی جاناتان هوفمن سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای ضمن تایید این‌که پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی در اربیل و الانبار هدف حمله موشکی ایران قرار گرفته‌اند، گفت:«در حال ارزیابی اولیه خسارت‌ها هستیم».

مقام آمریکایی اشاره کرد که بخش محل استقرار نیروهای آمریکایی در پایگاه‌های ‌نظامی عین‌الاسد و اربیل مورد حمله موشکی ایران واقع شده است.

از طرفی یک منبع کُرد اعلام کرد موشک های ایرانی از مکانی در استان کرمانشاه از داخل ایران به سوی محل‌های استقرار نیروهای آمریکایی در عراق شلیک شدند.

سخنگوی پنتاگون نیز ضمن تاکید این‌که موشک‌های بالستیک از داخل ایران به سوی محل‌های استقرار نیروهای آمریکایی در عراق شلیک شده‌اند، تاکید کرد ایالات متحده همه تدابیر لازم را برای دفاع از نیروها، شرکا و هم‌پیمانانش در منطقه اتخاذ خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید