خواسته فرستاده سازمان ملل پیرامون توقف کامل عملیات نظامی در لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

غسان سلامه‌، فرستاده سازمان ملل متحد در امور لیبی‌، از فراخوان‌‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس در این کشور استقبال کرد که از سوی شماری از کشور‌‌ها و سازمان‌‌های بین‌المللی و منطقه‌ای مطرح شده و جدیدترین مورد آن‌، تماس مشترک امروز دو رئیس جمهوری ترکیه و روسیه بود.

سلامه از کلیه احزاب بین‌المللی و محلی خواسته است، با پذیرش این فراخوان‌، بلافاصله نسبت به توقف عملیات نظامی در سراسر لیبی اقدام کنند تا این کشور از خونریزی و درد و رنج بیشتر برای مردمش دور بماند که در نتیجه این جنگ متحمل آن شده‌اند.

توقف عملیات نظامی

غسان سلامه از جامعه بین المللی‌، به ویژه كشور‌‌های ذیربط با پرونده لیبی خواست از شتاب کنونی برای پیشبرد روند برلین استفاده كنند تا اجماع ج‌‌هانی در مورد بحران لیبی در کوتاه ترین زمان شکل بگیرد که هدف از آن‌، ایجاد چتر بین المللی برای حمایت و محافظت از سه روند راه‌اندازی شده از سوی هیئت اعزامی سازمان ملل می‌باشد كه ماموریتش صرفا در ارتباط با لیبی و برای حل وفصل همه جانبه بحران این کشور در ابعاد اقتصادی‌، اقتصادی‌، نظامی‌، امنیتی و سیاسی قرار دارد.

از دید فرانسه‌، قبرس‌، یونان و مصر‌، دو توافق‌نامه فایز سراج‌ رئیس شورای ریاست جمهوری لیبی با ترکیه‌، باطل است‌، در حالی که این سه کشور و ایتالیا، در مورد حمایت از روند برلین برای دستیابی به یک توافق جامع سیاسی در لیبی توافق دارند.

وزیران خارجه مصر‌، فرانسه‌، قبرس و یونان اعلام کردند امضای تفاهم نامه میان ترکیه و فائز السراج‌، رئیس شورای ریاست جمهوری لیبی‌، نقض قطعنامه‌‌‌های مربوط به شورای امنیت سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است. وزیران در دیدار روز چهارشنبه در قاهره‌، تأکید کردند که این تفاهم نامه‌‌‌ها‌، ثبات منطقه را خدشه‌دار کرده و ملغی هستند.

وزرای خارجه تأكید كردند این تفاهم‌نامه در خصوص مرز‌‌های آبی در دریای مدیترانه‌، ناقض حاکمیت کشور‌‌هاست و در راستای قانون دریا‌‌ها قرار نداشته و نمی‌تواند پی‌آمد‌‌های قانونی در بر داشته باشد.

پیش از این‌، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین همتای روسی‌اش، پس از دیدار روز چهارشنبه 8 ژانویه در استانبول‌، خواستار برقراری آتش‌بس در لیبی از روز یکشنبه شدند.

مولود چاوش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانسی مطبوعاتی با سرگی لاوروف همتای روسی خود عنوان کرد: «رئیس‌جمهوری ما و ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، امروز خواستار برقراری آتش‌بس از نیمه شب 12 ژانویه شدند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید