عادل عبدالمهدی: تسلیحات عراق باید تنها در اختیار دولت این کشور باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با بالا گرفتن درخواست‌ها برای حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر موقت این کشور گفت که تسلیحات عراق باید تنها در اختیار حکومت این کشور باشد.

به گزارش خبرگزاری عراق نخست‌وزیر این کشور روز دوشنبه و در سالروز تاسیس ارتش گفت که دولت عراق محدود کردن دسترسی به اسلحه به دولت این کشور را در اولویت خود قرار داده و دستورات لازم در این‌باره را نیز صادر کرده است.

او تاکید کرد که عراق این روزها شرایط حساسی را تجربه کرده و با چالش‌هایی که حال و آینده این کشور را تهدید می‌کنند، مواجه است. عبدالمهدی تاکید کرد که این شرایط حساس اتحاد و تلاش برای ثبات کشور و محافظت از حاکمیت ملی را ضروری می‌کند.

این سخنان عبدالمهدی در شرایطی مطرح می‌شود که این کشور شاهد ناآرامی‌ها و تهدیدات روزافزونی از سوی شبه‌نظامیان حشد الشعبی وابسته به ایران است و این گروه‌ها تهدید کرده‌اند در پاسخ به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران و ابومهدی المهندس، جانشین رئیس شورای حشد الشعبی پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق را مورد هدف قرار می‌دهند.

این گروه‌های شبه‌نظامی تنها به تهدید آمریکا اکتفا نکرده و حتی به تهدید نمایندگان پارلمان عراق نیز روی آورده‌اند. پیش از جلسه روز یکشنبه پارلمان این کشور که رای به پایان کار توافقنامه امنیتی میان عراق و نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش داد، گردان‌های حزب‌الله عراق که 5 پایگاه از پایگاه‌های‌شان پیش از این در واکنش به کشته شدن یک شهروند آمریکایی از سوی ارتش این کشور بمباران شده و ده‌ها پیکارجوی این گروه شبه‌نظامی نزدیک به ایران کشته شده بود، اعلام کردند جلسه پارلمان تفاوت نمایندگان «خائن و وطن‌پرست» را مشخص کرده و این گردان‌ها نمایندگانی را که به بقای آمریکا در خاک عراق رای دهند، از ورود به بغداد منع خواهد کرد.

در همین راستا و در چارچوب اعمال فشار پیکارجویان حشد الشعبی بر نهادهای رسمی عراق، قیس الخزعلی فرمانده شبه‌نظامیان عصائب اهل الحق اعلام کرد اگر پارلمان عراق در پی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس جانشین رئیس شورای حشد الشعبی، رای به خروج آمریکایی‌ها از عراق ندهد و تصمیمی در واکنش به نقض حاکمیت عراق نگیرد، جلسات و تصمیمات بعدی این مجلس دیگر هیچ ارزشی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید