علیرغم غیبت کُردها و سنی‌ها: پارلمان عراق حضور نیروهای آمریکا را مورد بررسی قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگان پارلمان عراق روز یکشنبه 5 ژانویه 2020 در جلسه فوق‌العاده‌ای شرکت کردند که هدف از آن لغو توافقنامه امنیتی با آمریکا و پایان دادن به کار ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در این کشور است.

این جلسه در پی حمله هوایی آمریکا به کاروان حامل فرمانده سپاه قدس ایران و جانشین شورای حشد الشعبی و کشتن قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس برگزار می‌شود.

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق نیز در این جلسه حاضر شد. او پیش از این به همراه تعدادی از رهبران گروه‌های سیاسی در دفتر حسن الکعبی، نائب رئیس اول پارلمان حضور داشت. حسن الکعبی به خبرگزاری عراق گفت که نمایندگان فراکسیون صادقون نزدیک به قیس خزعلی، در حال رایزنی با دیگر نمایندگان برای تصویب خروج نیروهای آمریکایی از عراق هستند.

همزمان گروه‌های سنی و کردی اعلام کردند که در این جلسه پارلمان شرکت نمی‌کنند. این نمایندگان دلیل عدم حضور خود را با تهدیدهای صادره از گردان‌های حزب‌الله عراق مرتبط دانستند.

خبرنگار العربیه و الحدث گزارش کرد که فراکسیون البناء به رهبری هادی العامری به خروج آمریکا از عراق رای خواهد داد. فراکسیون سائرون به رهبری مقتدی صدر نیز با این پیشنهاد موافقت کرده است.

گردان‌های حزب‌الله عراق که 5 پایگاه از پایگاه‌هایشان پیش از این در واکنش به کشته شدن یک شهروند آمریکایی از سوی ارتش این کشور بمباران شده و ده‌ها پیکارجوی این گروه شبه‌نظامی نزدیک به ایران کشته شده بود، در راستای اعمال فشار به نهادهای رسمی عراق، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان این کشور را تهدید کرد.

ابو علی العسکری، از فرماندهان گردان‌های حزب‌الله در صفحه تویترش نوشت: «سلام ما به آقای حلبوسی. فردا و پس از آن چشم‌های ما به دقت تصمیمات شما درباره حضور آمریکایی‌ها را زیر نظر خواهد داشت.»

او در توئیتی تهدیدآمیز نوشت: «تماس‌های ویدئویی شما با سفارت شر (سفارت آمریکا در بغداد) را تحت نظر داریم.»

پیش از این عادل عبدالمهدی، رئیس دولت موقت عراق پس از کشته شدن سلیمانی و المهندس، خواستار برگزاری جلسه فوری پارلمان و بررسی حمله که او نقض حاکمیت عراق توصیف کرد، شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید