درخواست عمان از ایران و آمریکا برای غلبه دادن زبان دور اندیشی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سلطان نشین عمان روز یکشنبه 5 ژانویه از ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران خواست تا با غلبه دادن زبان گفت‌وگو در جستجوی راه‌های دیپلماتیک برای حل و فصل اختلافات به شیوه‌ای باشند که به مناقشه در سطح منطقه خاتمه دهد.

عمان تاکید کرد، با اهتمام و توجه زیاد، تحولات ناگوار اخیر و آوضاع تنش آلود و متشنج میان دو کشور را دنبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری عمان این کشور همچنین از جامعه بین المللی خواست، بر تلاش خود برای دستیابی به ثبات در منطقه بیفزاید.

گفتنی است دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا اعلام کرد، در صورتی که ایران تهدیدات خود را عملی کرده و هر شهروند آمریکایی را هدف قرار دهد، نسبت به ایران واكنش سریع نشان خواهد داد و ده‌ها هدف از پیش تعیین شده ایرانی را مورد حمله قرار خواهد داد.

دفاع ترامپ

ترامپ در توئیتی نوشت: « 52 سایت ایرانی (به نشانه 52 گروگان آمریکایی که در اواخر 1979 توسط ایران گرفته شده بودند)، در تیررس هستند، برخی از آنها اهمیت بسیار بالا و مهمی برای ایران و فرهنگ ایرانی دارند، به آن اهداف و به خود ایران بسیار سریع و به طور سنگین ضربه زده خواهد شد. ایالات متحده بیش از این هیچ تهدیدی را نمی‌پذیرد!»

به گفته منابع امنیتی عراق، شامگاه شنبه دو حمله همزمان منطقه به شدت حفاظت شده سبز در بغداد مرکزی و پایگاه هوایی عراق محل استقرار سربازان آمریکایی در شمال پایتخت را هدف قرار داند که به گفته این منابع، هیچ تلفاتی برجای نگذاشت.

پاسخ برق آسا

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران شنبه 4 ژانویه تهدید کرد، حمله روز جمعه آمریکا که منجر به کشته شدن سلیمانی شد با «پاسخ برق آسا» مواجه خواهد شد.

وی همچنین تأكید كرد: «آمریكا به دلیل سیاست‌های بی‌پروای خود بهای سنگینی را پرداخت خواهد كرد.»

به نظر وی آمریكایی‌ها وارد روندی جدید شده‌اند كه خطر بزرگی را برای منطقه ایجاد می‌كند و این امر مستلزم رایزنی و هماهنگی نزدیک میان كشورهای منطقه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید