وزارت خارجه یمن: سلیمانی در راستای برهم زدن ثبات منطقه فعالیت داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه یمن تاریخچه «تروریست موسوم به قاسم سلیمانی» را تاریخی سیاه توصیف کرد و تأکید داشت که وی در راستای برهم زدن امنیت و ثبات منطقه به ویژه یمن از طریق حمایت از شبه نظامیان حوثی فعالیت داشت.

محمد الحضرمی وزیر امور خارجه یمن، عصر روز جمعه 3 ژانویه، در توئیت‌هایی که در صفحه رسمی کاربری این وزارت منتشر شد، گفت، سلیمانی و رژیم ایران حامی شماره یک «تروریسم» در جهان مسئولیت کشتار و آوارگی هزاران انسان بی‌گناه در یمن و در جهان عرب را بر عهده دارند.

الحضرمی با بیان این‌که بازوهای رژیم ایران از جمله شبه نظامیان حوثی مدت هاست که به دنبال اجرای برنامه توسعه طلبانه ایران در منطقه عربی است، تأکید کرد همه این اقدامات با حمایت مالی و نظامی سپاه پاسداران از طریق نیروی قدس و قاسم سلیمانی، فرمانده مقتول آن انجام گرفته است.

به نوبه خود، معمر الاریانی، وزیر اطلاع رسانی یمن اظهار داشت واکنش شبه نظامیان حوثی به قتل سلیمانی فرمانده سپاه و بازوی رژیم ایران در منطقه، پرده از ماهیت روابط دو طرف برداشته و نشان می‌دهد این روابط «فراتر از حد هماهنگی بوده و شامل حمایت، استفاده ابزاری یا جنگ نیابتی و ذوب شدن تمام عیار در برنامه اهداف و دستور کار می‌باشد.»

الاریانی توضیح داد: «موضع شبه نظامیان حوثی بیانگر دیدگاه یمن و یمنی‌ها و حتی کسانی نیست که ساکن مناطق زیر کنترل حوثی‌ها هستند. به نظر وی، همه در یمن در برابر برنامه ایران ایستاده و قتل سلیمانی و تضعیف سیاست‌های توسعه طلبانه و هیمنه جویانه ایران را به مثابه گامی مهم برای پایان دادن به جنگ‌ها، درگیری‌ها و برقراری امنیت و ثبات تلقی می‌کنند که کشورهای منطقه سزاوار آن هستند.

عبد الملک الحوثی رهبر شبه‌نظامیان حوثی، کشته شدن سلیمانی و ابو مهدی المهندس و همراهان آنها در جریان حمله موشکی ایالات متحده علیه کاروان حامل شان در جمعه 3 ژانویه، در فرودگاه بین‌المللی بغداد را تسلیت گفت و در بیانیه خود قول داد که «خون آنها به هدر نخواهد رفت.»

محمدعلی الحوثی رئیس باصطلاح کمیته عالی انقلاب نیز، قتل سلیمانی را محکوم کرد و به نظام ایران و دوملت عراق و ایران تسلیت گفت.

الحوثی در توئیت خود گفت: «این ترور محکوم است و پاسخ سریع و مستقیم علیه پایگاه های متعدد آمریکا ، گزینه و راه حل می باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید