بررسی حفظ ثبات در خاورمیانه محور گفت‌وگوی ولی‌عهد سعودی و مایک پمپئو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود ولی‌عهد، نايب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی شامگاه جمعه 3 ژانویه 2020 تماسی تلفنی از مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، در این گفت‌وگو تحولات اوضاع در عراق و تلاش‌های انجام شده برای تنش‌زدایی در منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

در این راستا طرفین درباره راهکارهای ممکن برای حفظ صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه، در مرحله پر اضطراب کنونی به رایزنی پرداختند.

از سویی مایک پمپئو جمعه اعلام کرد که در گفت‌وگوی تلفنی با شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای «حمایت از آمریکایی‌ها» را مورد بحث قرار داده است.

بنا به بیانیه صادره از وزارت خارجه آمریکا پمپئو از شاهزاده محمد بن سلمان بابت «حمایت ثابت سعودی و درک آن درباره تهدیدهای خصمانه ایران» تشکر کرد.

این بیانیه همچنین یادآور شد که پمپئو با ولی‌عهد سعودی درباره «اتخاذ تدابیری برای حمایت از آمریکایی‌‌ها در خارج» گفت‌وگو کرده است.

پمپئو نیز تاکید کرد کشورش همچنان به رویکرد کاهش تنش‌‌ها در منطقه پایبند است.

سعودی خواستار خویشتن‌داری شد

خبرگزاری واس به نقل از یک مقام مسئول در این کشور گزارش کرد: «پادشاهی عربی سعودی اتفاقاتی که در کشور برادر عراق روی داده را به دقت زیر نظر داشت و این اتفاقات در پی بالا گرفتن تنش‌ها و اقدامات تروریستی پیش‌آمده‌ که سعودی پیش از این آنها را محکوم کرده و درباره پیامدهای‌شان هشدار داده بود.»

این مقام سعودی افزود: «با آگاهی از اقدامات و تهدیداتی که امنیت و ثبات منطقه از طریق گروه‌های تروریستی که باید جلوی آنها گرفته شود، با آن روبه‌روست، و در سایه تحولات سریع منطقه پادشاهی عربی سعودی بر اهمیت خویشتنداری تاکید می‌کند تا از رسیدن اوضاع به سطح ناگوار جلوگیری شود.»

این مقام سعودی در ادامه گفت: «سعودی بر این موضوع که جامعه جهانی باید به وظایف خود عمل کرده و اقدامات لازم برای تضمین امنیت و ثبات این منطقه مهم برای همه جهان را انجام دهد، تاکید می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید