پومپئو: برای اعلام ایران به عنوان مسئول حمله به سفارت خود در بغداد تلاش می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه آمریكا اعلام كرد، مایک پومپئو وزیر امور خارجه این کشور، تصمیم گرفت سفر قریب الوقوع به اوکراین، بلاروس، قزاقستان، ازبكستان و قبرس را به تعویق بیندازد و در واشنگتن بماند تا بتواند اوضاع عراق را به دقت و با تمرکز زیاد دنبال کند. این وزارت‌خانه تاکید کرد، پومپئو با عادل عبدالمهدی نخست وزیر موقت عراق، صحبت كرده و عبدالمهدی تعهد کشور خود برای حفاظت از هیئت‌های دیپلماتیک را مورد تاکید قرار داد.
پومپئو در توئیتی در اوایل روز پنج‌شنبه 2 ژانویه اعلام کرد عبدالمهدی که در اوایل ماه گذشته از سمت خود استعفا داد، تاکید کرد که عراق «همچنان به مسئولیت‌های خود برای حفظ امنیت کارمندان آمریکایی ادامه داده و مهاجمان مورد حمایت ایران را از سفارت آمریکا در بغداد دور خواهد کرد.»
وزیر خارجه آمریکا با اشاره به حملات روز سه‌شنبه و چهارشنبه گذشته به سفارت آمریکا در بغداد، افزود: «ما به همکاری در راستای مسئول اعلام کردن ایران و عوامل‌اش در این حملات ادامه خواهیم داد».
این در حالی است که تجمع‌کنندگان مقابل سفارت آمریکا دیروز پس از اقدام نیروهای امنیتی آمریکا مستقر در سفارت به شلیک گاز اشک‌آور و درخواست حشد الشعبی از طرفداران خود در خصوص التزام به تصمیم دولت عراق، از محل تجمع خود عقب نشستند.

توصیه در موردعدم سفر آمریکائی‌ها به عراق

در همین راستا، سفارت آمریكا در بغداد، شامگاه چهارشنبه، اعلام كرد کلیه فعالیت‌های كنسولی را به حالت تعلیق در آورده و همه ملاقات‌های برنامه‌ریزی شده، لغو شده و به شهروندان خود توصیه كرده كه به عراق سفر نكنند.
در بیانیه سفارت آمده است : «به دلیل حملات شبه‌نظامیان به مجتمع ساختمان‌های سفارت، تمامی فعالیت‌های کنسولگری تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده و همه ملاقات‌ها لغو و به شهروندان آمریکایی توصیه می‌کنیم به سفارت نزدیک نشوند.»
واشنگتن پیشتر اعلام کرده بود که اعضای هیئت دیپلماتیک آمریکا در عراق در امان هستند و مایک اسپر وزیر دفاع تأکید کرد که کشورش صدها سرباز اضافی را به منطقه اعزام خواهد کرد.
بزرگترین هیئت دیپلماتیک آمریکایی در جهان
سفارت آمریکا چند روز پیش هدف حمله هواداران جناح‌های وبسته به ایران در بسیج مردمی عراق مسوم به «الحشد الشعبی» از جمله «کتائب حزب الله العراق» قرار گرفت که بیش از 20 عنصر این گروه در حملات ایالات متحده به یکی از پایگاه‌های آن در شهر قائم عراق و در خاک سوریه کشته شدند.
معترضان همچنین یکی از درهای سفارتخانه را آتش زده و یک پاسگاه امنیتی سفارت و دوربین‌های مراقبت آن را درهم شکستند.
این در حالی است که هم برهام صالح رئیس‌جمهوری عراق و هم عادل عبدالمهدی نخست وزیرمستعفی این کشور تأکید کردند که تعرض به هیئت‌های معتبر دیپلماتیک، ضربه‌ای به منافع عراق و اعتبار بین‌المللی این کشوربه شمار می‌آید.
مجتمع عظیم سفارتخانه آمریکا در سواحل رودخانه دجله در «منطقه سبز» در مرکز بغداد ساخته شده که بعد از عملیات نظامی به رهبری ایالات متحده در سال 2003 برای سرنگونی صدام حسین، اقدامات حفاظتی شدیدی در این منطقه به مورد اجرا گذاشته شده است.
این مجتمع، بزرگترین تشکیلات هیئت دیپلماتیک ایالات متحده آمریکا در جهان به شمار می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید