پومپئو: از قطر به خاطر اعلام همبستگی در برابر نفوذ مخرب ایران تشکر می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریكا روز پنج‌شنبه 2 ژانویه، از قطر به خاطر «اعلام همبستگی در مواجهه با نفوذ مخرب ایران در منطقه، از جمله حمله به سفارت آمریکا در بغداد» تشكر كرد.

پومپئو در توئیتی نوشت: «امروز با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر صحبت کردم و از او به خاطر اعلام همبستگی قطر در مواجهه با نفوذ مخرب ایران در منطقه از جمله حمله به سفارت ما در 31 دسامبر، تشکر کردم.»

وزارت امور خارجه آمریكا پیشتر اعلام كرد، مایک پومپئو وزیر امور خارجه این کشور، تصمیم گرفت سفر قریب‌الوقوع به اوکراین، بلاروس، قزاقستان، ازبكستان و قبرس را به تعویق بیندازد و در واشنگتن بماند تا بتواند اوضاع عراق را به دقت و با تمرکز زیاد دنبال کند.

حمله به سفارت آمریکا

سفارت آمریکا چند روز پیش هدف حمله هواداران جناح‌های وابسته به ایران در بسیج مردمی عراق موسوم به «الحشد الشعبی» از جمله «کتائب حزب الله العراق» قرار گرفت که بیش از 20 عنصر این گروه در حملات ایالات متحده به یکی از پایگاه‌های آن در شهر قائم عراق و در خاک سوریه کشته شدند.

معترضان همچنین یکی از درهای سفارتخانه را آتش زده و یک پاسگاه امنیتی سفارت و دوربین‌های مراقبت آن را درهم شکستند.

این در حالی است که هم برهام صالح رئیس‌جمهوری عراق و هم عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر مستعفی این کشور تأکید کردند که تعرض به هیئت‌های معتبر دیپلماتیک، ضربه‌ای به منافع عراق و اعتبار بین‌المللی این کشوربه شمار می‌آید.

براساس گزارش ها روز گذشته، اعتراضات در اطراف سفارت در منطقه به شدت حفاظت شده سبز از سر گرفته شد به طوری که هواداران «الحشد الشعبی» سعی در بالا رفتن از یکی از دیوارهای جلوی سفارت را داشتند و اقدام به پرتاب سنگ به سمت ساختمان سفارت کردند که با واکنش نیروهای امنیتی آمریکا و شلیک گاز اشک‌آور مواجه شدند. الحشد الشعبی سپس از کلیه طرفداران خود خواست تا از منطقه سبز خارج شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید