پارلمان ترکیه به اعزام نیروی نظامی به لیبی رای موافق داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان ترکیه روز پنج‌شنبه دوم ژانویه 2020 با ارسال نیروی نظامی به لیبی موافقت کرد و سندی را تصویب کرد که به رئیس‌جمهوری این کشور اجازه ارسال سرباز به لیبی را می‌دهد.

مصطفی شنطوب، رئیس پارلمان ترکیه اعلام کرد قانون ارسال نیروی نظامی به لیبی با 325 رای موافق و 184 رای مخالف به تصویب رسید. حزب حاکم توسعه و عدالت و همپیمانانش اکثریت پارلمان ترکیه را در اختیار دارند با این حال همه احزاب مخالف به این قانون رای منفی دادند.

پارلمان ترکیه روز پنج‌شنبه موضوع ارسال نیروی نظامی به لیبی را به بحث گذاشت و آن را به تصویب رساند. پیش از آن دولت وفاق به ریاست فایز السراج از رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در خواست حمایت نظامی کرده بود.

اردوغان و تعدادی از مسئولان دولتش بارها تاکید کرده بودند که از دولت وفاق در طرابس در رویارویی با ارتش ملی لیبی حمایت خواهند کرد.

رئیس‌جمهوری ترکیه هفته پیش اعلام کرد اگر دولت الوفاق لیبی از آنکارا در خواست کمک و اعزام نیروی نظامی کند، ترکیه این کار را خواهد کرد.

او گفت: «دولت الوفاق را با همه توان در مقابل ارتش لیبی حمایت می‌کنیم... با موضوع اعزام نیرو به لیبی موافقت خواهد شد... توافقنامه‌های ما کاملا اجرایی خواهد شد و در سازمان ملل به ثبت رسیده‌اند.»

فواد اوکتای، معاون رئیس‌جمهوری ترکیه نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که اگر ارتش لیبی از حمله به طرابس دست بکشد، شاید ترکیه از ارسال نیرو به لیبی صرف‌نظر کند.

او گفت: «پس از تصویت قانون در پارلمان، شاید چیز متفاوتی روی دهد... موضعی مختلف و [ارتش لیبی] خواهد گفت عقب‌نشینی می‌کنیم و حمله [به طرابلس] را متوقف می‌کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید