سفارت آمریکا در بغداد تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد روز چهارشنبه اول ژانویه 2020 اعلام کرد در پی حمله شبه‌نظامیان مسلح هوادار ایران به ساختمان سفارت و سوزاندن درب‌های بیرون و شکستن دوربین‌های مداربسته، تمام فعالیت‌های کنسولی خود را تا اطلاع ثانوی متوقف کرده است.

در بیانیه‌ای که سفارت آمریکا به این مناسبت منتشر کرد، آمده: «به دلیل حملات شبه‌نظامیان به ساختمان سفارت آمریکا همه فعالیت‌های کنسولی تا اطلاع ثانوی متوقف می‌شود. همه نوبت‌های پیش‌رو لغو شده و به شهروندان آمریکایی توصیه می‌کنیم به سفارت نزدیک نشوند.»

واشنگتن از شهروندانش خواست در صورت نیاز به خدمات، به کنسولگری این کشور در اربیل مراجعه کنند. کنسولگری اربیل همچنان به صدور ویزا می‌پردازد.

روز چهارشنبه همه تجمع‌کنندگان محیط پیرامون سفارت آمریکا در بغداد را ترک کرده و از منطقه سبز خارج شدند. این افراد که عمدتا عضو گروه‌های شبه‎‌نظامی هوادار ایران هستند، هنگام ترک محل شعار «سوزاندیمشان» سر دادند. چندین کامیون نیز وظیفه انتقال سازه‌های فلزی و چادرهایی که این افراد برای تحصن در مقابل سفارت آورده بودند را انجام دادند.

خبرگزاری عراق گزارش کرد که وزیر کشور روند خروج تجمع‌کنندگان از مقابل سفارت را زیر نظر داشت. خبرنگار العربیه نیز گفت که اعضای گردان‌های حزب‌الله عراق چادرهایی در آن سوی سفارت نصب کردند.

شورای حشد الشعبی پیش از این و پس از بروز درگیری‌هایی در محیط سفارت، از همه گروه‌ها از جمله اعضای شبه‌نظامی گروه‌های وابسته به خود، خواست که منطقه را ترک کنند.

رهبری حشد الشعبی از هوادارانش خواست که از محیط سفارت آمریکا در منطقه سبز خارج شوند. یکی از گروه‌های هوادار ایران اما این درخواست را نپذیرفت. حشد الشعبی در بیانیه‌ای خطاب به نیروهایش اعلام کرد «به احترام تصمیم دولت عراق که خواستار این موضوع است» این منطقه را ترک کنند. یک مقام مسئول گردان‌های حزب‌الله عراق وابسته به ایران که مواضعشان در واکنش به کشته شدن یک شهروند آمریکایی، از سوی جنگنده‌های ارتش آمریکا بمباران شد، به فرانس پرس گفت از محیط سفارت خارج نمی‌شوند و به تحصن ادامه می‌دهند.

نیروهای مارینز آمریکا که وظیفه حفاظت از سفارت را برعهده دارند، روز گذشته پس از آنکه تجمع‌کنندگان در منطقه ورودی سفارت آتش درست کردند، کوشیدند با گاز اشک‌آور آنها را متفرغ کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید