رادیو فرانسه: 4هواپیمای حامل جنگجویان سوری هوادار ترکیه در لیبی فرود آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رادیو فرانسه، روز چهارشنبه 1 ژانویه، از ورود تعداد زیادی «جنگجوی سوری» به لیبی با پروازهای ثبت نشده خبر داد. این رادیو به نقل از منابع آگاه تاکید کرد، 4 هواپیمای حامل جنگجویان سوری از تیپ‌های طرفدار آنکارا در روزهای جمعه و یکشنبه در فرودگاه معیتیقه در لیبی بر زمین نشستند.

رادیو فرانسه افزود: «اطلاعات مربوط به حضور سوری‌هایی که ترکیه به لیبی فرستاده مرتبا در حال افزایش است؛ به خصوص بعد از انتشار فیلم‌هائی که حضور آن ها در پایتخت لیبی را ضبط کرده است.»
به گزارش رادیو فرانسه، شرکت هواپیمائی لیبی موسوم به «افریقیا ایرلاین» و شرکت خطوط هواپیمائی «اجنحه» متعلق به عبدالحکیم بلجاج مقیم ترکیه، این جنگجویان را به هدف کمک به گروهای مسلح طرفدار کابینه الوفاق از ترکیه به طرابلس منتقل کردند.

شایان ذکر است که دولت السراج حضور جنگجویان سوری در لیبی را تکذیب کرده و تأکید دارد کلیپ‌های ویدئویی منتشر شده، در شهر الرقه سوریه فیلمبرداری شده است، اما فعالان لیبی این ادعاها را رد کرده و عکس‌هایی را منتشر کردند که محل فیلمبرداری را نشان می‌دهد، که به گفته آن‌ها، منطقه ای در نزدیکی تاکبالی در منطقه صلاح الدین واقع در 10 کیلومتری مرکز طرابلس پایتخت لیبی است.

در همین حال ماهر عبدالرحمن، مدیر «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» در گفت‌وگو با رادیو فرانسه تاکید کرده 500 جنگجوی سوری، وارد لیبی شده و شماری دیگر نیز در ترکیه منتظر اعزام به طرابلس هستند.

امکان تغییر تصمیم ترکیه

از سوی دیگر، فواد اکتای معاون رئیس‌جمهوری ترکیه روز چهارشنبه اظهار داشت که در صورت متوقف شدن تحرک ارتش ملی لیبی، آنکارا ممکن است روند اعزام نیرو به لیبی را متوقف کند، البته اگر ارتش لیبی حمله به دولت الوفاق را متوقف کند.

پارلمان ترکیه روز پنجشنبه قرار است در مورد طرح قانونی پیرامون استقرار نیروهای نظامی ترکیه در لیبی وارد شور شود، آن‌هم پس از آن‌كه دولت الوفاق به سرپرستی فایز السراج خواستار حمایت آنکارا در چهارچوب توافق‌نامه همکاری نظامی شد.

به نوشته رویترز در گزارش سازمان ملل متحد آمده است که ترکیه علی‌رغم تحریم سازمان ملل، پیشتر تجهیزات نظامی را برای دولت آشتی ملی ارسال کرده و تاکید دارد این پشتیبانی را ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید