درگذشت نجوا قاسم خبرنگاری که اخبار افغانستان و ایران را برای العربیه پوشش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبکه‌های العربیه و الحدث روز پنج‌شنبه دوم ژانویه 2020 خبر درگذشت نجوی قاسم، یکی از زبده‌ترین و با سابقه‌ترین خبرنگاران و مجریان خود را اعلام کردند. از نجوا قاسم به عنوان خبرنگاری یاد می‌شود که بیش از هر کس دیگری به پوشش موضوعات افغانستان برای العربیه پرداخته و از این کشور گزارش تهیه کرده است؛ او همچنین در سال 2005 انتخابات ریاست جمهوری را در ایران پوشش داد و با هاشمی رفسنجانی یکی از نامزدهای وقت مصاحبه‌ای انجام داد.

نجوا قاسم در 7 ژوئیه 1967 در شهرک جون در جبل لبنان به دنیا آمد و از سال‌های آغازین دهه 90 میلادی به مدت 11 سال برای تلویزیون محلی «المستقبل» کار کرد. او در سال 2003 و از زمان آغاز به کار العربیه به این شبکه پیوست و تا آخرین روز زندگی‌اش یعنی دوم ژانویه 2020 به مدت 16 سال در آنجا مشغول به کار بود.

سرلشکر خلیل ابراهیم المنصوری، رئیس پلیس آگاهی دبی اعلام کرد که نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد نجوا قاسم به مرگ طبیعی و بر اثر سکته قلبی درگذشته است. این روزنامه‌نگار 52 ساله به همراه تعدادی از اعضای خانواده خود ساکن دبی بود و پس از برگزاری جشن‌های آغاز سال نو به رختخواب رفت. روز بعد پس از به صدا درآمدن زنگ ساعت، او از خواب بیدار نشد و این امر خانواده او را بر آن داشت که با اورژانس تماس بگیرند.

برخی از اعضای خانواده نجوا قاسم نیز پزشک هستند و گفته‌اند که هیچ اثری از بیماری در او وجود نداشته و او به دلیل سکته قلبی جان باخته است.

نجوا قاسم در میان خبرنگاران العربیه به «کریستال» معروف بود و با مهارت برنامه‌های تلویزیونی مختلف را اداره می‌کرد. او علاوه بر حضور در استودیوهای العربیه در میدان‌های واقعی جنگ نیز حضوری فعال داشت و در سال 2004 و پس از سقوط دولت صدام حسین به بغداد رفت. در انفجاری که دفتر العربیه در بغداد را مورد هدف قرار داد، نجوا قاسم از ناحیه دست دچار جراحت شد. در آن حادثه 5 کارمند العربیه کشته و 15 نفر دیگر زخمی شدند.

او در تابستان 2006 نیز به لبنان رفت و حمله اسرائیل به لبنان را به صورت زنده پوشش داد. آخرین مطلبی که این خبرنگار لبنانی در توئیتر نوشت، دعای خیری برای کشورش لبنان و مردمش بود. او نوشت: «سال خوبی برای همگان باشد. خدایا کشورمان را حفظ کند و چشمت به لبنان باشد.»

این خبرنگار کارکشته بارها در افغانستان نیز حضور داشت و به صورت میدانی حوادث و جنگ‌های این کشور را در سخت‌ترین و خطرناک‌ترین شرایط پوشش داد، به نحوی که از او به عنوان خبرنگاری یاد می‌شود که بیش از هر کس دیگری اخبار و حوادث افغانستان را پوشش داده است.

کارکنان العربیه و الحدث یاد و خاطره این همکار فقیدشان را گرامی داشته و برای او آرامش ابدی آرزو می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید